لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۸

روحانی: ایران به تحریم ها پایان خواهد داد


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه گفت که تحریم های بین المللی علیه کشورش در ماه های آینده، پس از گفتگوهای هسته ای با قدرت های جهانی، لغو خواهد شد.

گزارش روزنامه دیلی استار چاپ بیروت به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی حاکی است حسن روحانی که به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده است، طی سخنانی در جمع مردم گفت : « با پشتیبانی شما، ما در ماه های آینده شاهد پایان گرفتن تحریم ها خواهیم بود.»

روحانی با اشاره به کاهش محدود تحریم ها در چند ماه گذشته گفت « ما هم اینک می بینیم تحریم ها از هم می پاشد.»

رئیس دولت یازدهم ایران تحریم ها و نیز «سیاست های بی فراست» دولت قبل را مسئول مشکلات اقتصادی امروز دانست و گفت « به دلیل تحریم های بی رحمانه و نیز نا بخردی دولت، کشور ما در سال های گذشته با کوهی از مشکلات روبرو شده، ولی ما به تحریم های غیرانسانی پایان خواهیم داد.»

برخی از تحریم های بین المللی در پی توافق موقت ایران با قدرت های جهانی در سال گذشته لغو شد، با این حال واشنگتن گفته است برداشتن کامل تحریم ها فقط بعد از رسیدن به توافق جامع ممکن خواهد شد.

سازمان ملل متحد و کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آمریکا، به دلیل اختلاف بر سر برنامه هسته ای ایران، تحریم های اقتصادی گسترده ای را علیه ای کشور اعمال کرده اند.

غرب به فعالیت های هسته ای ایران به دید تردید نگاه می کند و تهران را متهم می کند قصد ساخت سلاح هسته ای دارد. اتهامی که تهران آن را رد می کند.

بنابر گزارش دیلی استار روحانی در ادامه می گوید «از طریق این مذاکرات به جهان ثابت خواهیم کرد که آنچه در مورد ایران گفته شده دروغ است. ایران هرگز به دنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهد بود.»

این گزارش می افزاید تحریم ها تاثیر عمیقی داشته است. در اواخر سال ۲۰۱۲، در حالی که تحریم ها میزان فروش نفت ایران را کاهش داد، اقتصاد کشور هر ماه میلیارد ها دلار از دست داد. ارزش برابری ریال پایین آمد، نرخ تورم بالا رفت و اقتصاد گرفتار رکود شد.
XS
SM
MD
LG