لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

شورای نگهبان: تعیین معیارهای «رجل سیاسی» در دست اقدام است، نیازی به مصوبه مجلس نیست


سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که این شورا در حال جمع آوری نظرات برای تعیین معیارهای «رجل سیاسی» است.

عباسعلی کدخدایی، روز شنبه ۲۹ آبان در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت که طبق سیاست‌های کلی انتخابات برای تعیین معیارهای رجل سیاسی، شورای نگهبان باید ورود کند و این موضوع نیازی به تصویب مجلس ندارد.

به گفته آقای کدخدایی، شورای نگهبان اقدامات مقدماتی در مورد را آغاز کرده و موضوع به کارشناسان مرکز تحقیقات شورا واگذار شده است. او اضافه کرد که قرار است پس از دریافت نظرات کارشناسان، موضوع در صحن عمومی شورا به بحث گذاشته می‌شود.

رهبر جمهوری اسلامی ایران اواخر مهر ماه طی نامه‌ای سیاست‌های کلی انتخابات را به دستگاه‌های حکومتی ابلاغ کرد.

چند بند از این سیاست‌ها از جمله «تعیین دقیق معیارهای داوطلبان با تأکید بر تعهد به اسلام، نظام اسلامی و قانون اساسی به‌ویژه التزام به ولایت فقیه» و «تعریف و اعلام معیارهای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان» به طور مستقیم به مسئولیت‌های شورای نگهبان مربوط است.

تعیین معیارهای رجل سیاسی و مذهبی از این نظر اهمیت دارد که این موضوع طی دهه‌های گذشته مورد اختلاف بوده و برخی گروه های سیاسی معتقدند به دلیل اشاره به «رجل سیاسی» بودن نامزدهای ریاست جمهوری در قانون، زنان امکان حضور در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان نامزد را ندارند.

سخنگوی شورای نگهبان در سخنان خود گفت که شورای نگهبان در تلاش است تا تعریف معیارهای رجل سیاسی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ برسد، اما نمی‌تواند به طور قطعی اعلام کند که این کار تا آن هنگام به نتیجه می‌رسد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG