لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

بررسی صلاحیت‌ انتخابات میاندوره‌ای مجلس؛ حمید رسایی و ۳۲ نفر رد صلاحیت‌ شدند


علی اصغر محمدی رئیس ستاد انتخابات ایران
علی اصغر محمدی رئیس ستاد انتخابات ایران

فصل انتخابات در ایران در حالی با بررسی صلاحیت نامزدان میاندوره‌ای مجلس وارد مرحله جدیدی شده است که نام حمید رسایی بار دیگر در میان رد صلاحیت شدگان به چشم می‌خورد.

علی اصغر محمدی، رئیس ستاد انتخابات کشور روز چهارشنبه ۲۵ اسفند به خبرنگاران گفت که از میان ۲۸۷ نفری که برای انتخابات میاندوره‌ای مجلس ثبت نام کرده‌اند، ۱۸ نفر انصراف داده‌اند و ۳۳ نفر توسط هیات‌های اجرایی رد صلاحیت شده‌اند.

صلاحیت افراد تایید شده از سوی هیات های نظارت شورای نگهبان نیز بررسی خواهد شد.

بر اساس توضیحات آقای محمدی، این ردصلاحیت‌ها بر اساس استعلام هیات‌های اجرایی از مراکز چهارگانه از جمله، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و دادستانی صورت گرفته است. در میان چهار حوزه‌ انتخابات میاندوره‌ای، حوزه اصفهان ۱۳۱ متقاضی نامزدی داشته است که ۲۳نفر از آنان رد صلاحیت شده‌اند؛ حمید رسایی، نماینده پیشین مجلس و از منتقدان سرشناس دولت حسن روحانی از جمله ردصلاحیت شدگان است.

آقای رسایی در حالی در کانال تلگرام خود ردصلاحیت خود از حوزه اصفهان را تایید کرد که سال گذشته نیز صلاحیت او برای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی رد شده بود.

این نماینده پیشین مجلس که در دوره احمدی نژاد طی حکمی در دفتر ریاست جمهوری مشغول به کار بود، یکسال پس از روی کار آمدن دولت آقای روحانی، با پیگیری سازمان بازرسی، از سوی هیات رسیدگی به تخلفات دفتر ریاست جمهوری به دلیل تخلفات اقتصادی به ۵ سال ممنوعیت از فعالیت‌های دولتی محکوم شد.

رد صلاحیت های انتخاباتی یکی از نکاتی است که نهادهای حقوق بشری همواره از آن انتقاد کرده اند. به تازگی در گزارش عاصمه جهانگیر به رد صلاحیت ها به عنوان یکی از موانع انتخابات آزاد در ایران اشاره شده است.

پیش از این وزارت خارجه آمریکا هم در گزارش حقوق بشر سالانه خود به مساله رد صلاحیت نامزدها در انتخابات ایران اشاره کرده بود.

انتخابات الکترونیکی

رئیس ستاد انتخابات کشور در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که در انتخابات پیش رو که برای میان دوره‌ای مجلس، ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا رای گیری می شود، برای نخستین بار از صندوق‌های الکترونیکی استفاده می‌شود.

به گفته آقای محمدی، از آنجا که صندوق‌های الکترونیکی آماده شده برای این دوره انتخابات کمتر از میزان مورد نیاز است، رای گیری با صندوق الکترونیکی تنها در انتخابات شوراهای شهر صورت می‌گیرد.

او گفت که ۳۵ هزار صندوق الکترونیکی در اختیار وزارت کشور است که از آنها برای رای گیری در شهرهایی که تعداد اعضای شورای آنها ۹ یا ۷ نفر باشد استفاده می‌شود.

انتخابات میاندوره‌ای مجلس، شورای شهر و ریاست جمهوری ایران ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۹۶ برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG