لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۴

احیای دو سازمان "برنامه و بودجه" و "اداری و استخدامی" پس از ۱۷ سال


حسن روحانی با انتصاب روسای دو سازمان "اداری و استخدامی کشور" و "برنامه و بودجه کشور" دو نهادی را که در دولت سید محمد خاتمی ادغام و در دولت محمود احمدی‌نژاد منحل شده بود، احیا کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه، ۱۲ مرداد جمشید انصاری را به سمت معاون رئیس جمهوری و رئیس "سازمان اداری و استخدامی کشور" منصوب کرد. همچنین حکم جداگانه‌ای برای محمدباقر نوبخت به عنوان معاون رئیس جمهوری و رئیس "سازمان برنامه و بودجه کشور" صادر شد.

این دو سازمان پیش از این و در سال ۱۳۷۹ با هدف کوچک سازی دولت در هم ادغام و "سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور" تاسیس شده بود. محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۶ این سازمان را منحل کرد و حسن روحانی از ابتدای ریاست جمهوری دوباره آن را احیا کرد.

ریاست سازمان احیا شده مدیریت و برنامه‌ریزی بر عهده محمدباقر نوبخت بود ولی حسن روحانی از ابتدای ریاست جمهوری وعده داده بود که این سازمان را به حالت قبلی و پیش از تصمیم دولت خاتمی برگرداند.

در موضوع حقوق‌های نامتعارف که جنجال بسیاری به همراه داشت، مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیته ویژه ریاست جمهوری اعلام کردند که تصمیم دولت احمدی‌نژاد برای انحلال نهادها و سازمان‌های مدیریت بر بودجه و استخدام، یکی از عوامل زمینه‌ساز فساد اداری بوده است.

دولت حسن روحانی در ماه‌های گذشته به دلیل افشای حقوق نامتعارف برخی مدیرانش به شدت مورد فشار و انتقاد قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG