لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

نخستین قرارداد نفتی با الگوی جدید با شرکتی از ستاد اجرایی فرمان امام بسته شد


شرکت ملی نفت ایران نخستین قرارداد بر اساس الگوی جدید قراردادها را برای توسعه چهار میدان نفتی با یک شرکت داخلی بست.

خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که این قرارداد براساس مدل جدید (ای پی سی) قراردادها روز سه شنبه ۱۳ مهر میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا، زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام بسته شد.

ستاد اجرایی فرمان امام نهادی حکومتی است که زیر نظر آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود و بر هزینه کردن دارایی‌ها و درآمدهای مربوط به رهبر نظارت می‌کند.

این قرارداد که ارزش آن دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعلام شده است بار حضور بیژن زنگنه وزیر نفت به منظور توسعه میادین نفتی یاران، کوپال آسماری، کوپال بنگستان و مارون بنگستان بسته شده است.

مدل جدید قراردادهای نفتی ایران که سال گذشته به تصویب دولت رسید، با انتقاد نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی دو بار بازنویسی شد. منتقدان، معتقد بودند که این قراردادها حقوق ایران را نادیده می گرفت و امضای آن مانند بازگشت به دوران پیش از ملی شدن صنعت نفت بود.

وزارت نفت در مقابل اعلام کرد که قراردادهای بیع متقابل سابق مسئولیت کمتری به عهده شرکت‌های طرف قرارداد می‌گذاشت و از این نظر به زیان ایران بود.

با این حال الگوی قراردادهای جدید یک بار توسط هیاتی و متشکل از منتقدان و نمایندگان شرکت نفت بازنویسی شد و تابستان امسال نیز با اعتراض دوباره منتقدان دست خوش تغییر شد تا اینکه سرانجام ماه گذشته این الگوی جدید توسط رئیس مجلس به دولت ابلاغ شد.

قرارداد نفتی در حالی با شرکتی زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام خمینی بسته شده که سه سال پیش، خبرگزاری رویترز در گزارشی تحقیقی اعلام کرد آیت الله علی خامنه ای از طریق این ستاد، یک امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری را کنترل می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG