لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

نخستین توافق خارجی ایران بر اساس قراردادهای جدید نفتی، با یک شرکت روسی امضا شد


شرکت ملی نفت ایران نخستین توافق خارجی خود بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی را با شرکت روسی تاتنفت امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری شانا وابسته به وزارت نفت ایران، تفاهمنامه مطالعات روی میدان نفتی دهلران در استان ایلام روز شنبه ۱۷ مهر بین علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و نیل ماگانف، مدیرعامل شرکت تا‎تنفت روسیه به امضا رسید.

هفته گذشته نیز نخستین توافقنامه با شرکت‌های داخلی بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی، با یک شرکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام بسته شد.

الگوی جدید قراردادهای نفتی که به جای قراردادهای بیع متقابل و برای تشویق شرکت‌های نفتی بین المللی به حضور دراز مدت در ایران توسط دولت طراحی شد، طی یکسال گذشته با مخالفت های شدید منتقدان دولت مواجه شد.

منتقدان، معتقد بودند که این قراردادها حقوق ایران را نادیده می گرفت و امضای آن مانند بازگشت به دوران پیش از ملی شدن صنعت نفت بود.

وزارت نفت در مقابل اعلام کرد که قراردادهای بیع متقابل سابق مسئولیت کمتری به عهده شرکت‌های طرف قرارداد می‌گذاشت و از این نظر به زیان ایران بود.

با این حال الگوی قراردادهای جدید یک بار توسط هیاتی و متشکل از منتقدان و نمایندگان شرکت نفت بازنویسی شد و تابستان امسال نیز با اعتراض دوباره منتقدان دست خوش تغییر شد تا اینکه سرانجام ماه گذشته این الگوی جدید توسط رئیس مجلس به دولت ابلاغ شد.

غلامرضا منوچهری، معاون مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، در مراسم امضای تفاهمنامه با شرکت تاتنفت، قراردادهای جدید را تضمین کننده منافع بیشتر برای ایران عنوان کرد.

او درباره تفاهم با شرکت روسی نیز گفت که ممکن است مطالعه یک میدان به چند شرکت واگذار شود و از این‎رو شرکت تاتنفت باید در مطالعات خود با درنظر گرفتن فضای رقابتی موجود، بهترین پیشنهادها را در زمان کوتاه ارائه دهد.

صنعت نفت ایران در پی چندین سال تحریم‌های بین‌المللی به نوسازی و توسعه نیاز دارد. وزیر نفت ایران به تازگی اعلام کرده است که توسعه و نوسازی صنعت نفت در یک دوره شش ساله به حدود ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG