لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

ایران از فروش دوباره نفت به بریتیش پترولیوم خبر داد


پس از چند سال وقفه به دلیل تحریم های گسترده بین المللی علیه تهران، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران روز دوشنبه از فروش نخستین محموله‌ نفتی پس از اجرای توافق جامع اتمی به شرکت بریتیش پترولیوم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن قمصری با بیان این که محموله فروخته شده به بریتیش پترولیوم یک میلیون بشکه‌ میعانات گازی و به صورت «قرارداد تک محموله» گفت که مذاکره برای قرارداد طولانی مدت با شرکت‌های بریتانیایی بریتیش پترولیوم و شل ادامه دارد.

شرکت بریتانیایی-هلندی شل خرداد ماه گذشته یک محموله نفتی از پایانه جزیره خارک تحویل گرفت و بدین ترتیب واردات نفت از ایران را از سر گرفت.

فروش نفت ایران به شرکت بریتانیایی – هلندی شل پس از آن آغاز شد که این شرکت با رفع تحریم‌های هسته‌ای، بدهی دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری خود به ایران را پرداخت کرد.

اعمال تحریم های نفتی و بانکی علیه ایران در اواخر دهه هشتاد خورشیدی موجب شد بسیاری از مشتری های نفت ایران اقدام به قطع واردات از ایران کنند. اما پس از اجرای رسمی برجام در دی ماه گذشته، ایران به سرعت تلاش کرده تا صادرات نفت خود را به میزان پیش از تحریم‌ها باز گرداند؛ با این حال بیشتر مشتریان نفتی ایران تا کنون آسیایی بوده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG