لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۷

ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به مناطق آزاد ایران ابلاغ شد


آرشیو
آرشیو

شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی ایران در بخشنامه‌ای اعلام کرد کالاهای کره‌ای که تا تاریخ ۲۴ مهر به انبارهای مناطق آزاد وارد شده‌اند از ممنوعیت واردات معاف هستند.

به گزارش رسانه‌های ایران، در پی دستور ماه گذشته رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای، احمد جمالی معاون اقتصادی دبیرخانه این شورا، دستور این ممنوعیت را به مدیران عامل‌ مناطق آزاد تجاری و صنعتی ابلاغ کرد.

در این بخشنامه تصریح شده است که این ابلاغیه بر اساس نظر آیت‌الله خامنه‌ای صادر شده و بر اساس آن واردات لوازم خانگی که ساخت کشور کره جنوبی باشد، یا نشان تجاری آن کشور را داشته باشد به مناطق آزاد ایران ممنوع است.

در پی درخواست گروهی از تولیدکنندگان لوازم خانگی از رهبر جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حمایت از آنها در مقابل «گشایش واردات»، آیت الله خامنه‌ای از رئیس جمهوری ایران خواست واردات لوازم خانگی از کره جنوبی ممنوع اعلام شود.

حمید آصفی، پژوهشگر امور سیاسی و اقتصادی، با اشاره به پیشینه ورود رهبر جمهوری اسلامی به حوزه‌های تخصصی تصمیم‌گیری به صدای آمریکا گفت این تصمیم به معنای آن است که «ظاهرا بنا نیست مذاکرات به جریان بیافتد و تحریم‌ها را هم به این راحتی نمی‌توانند بردارند،» در نتیجه مقامات جمهوری اسلامی با شعارهای «خودکفایی، حمایت از تولید ملی، و ...» در فکر «یک بازار انحصاری» هستند.

لوازم خانگی وارداتی که تا ۲۴ مهر به مناطق آزاد وارد شده‌اند در حالی از ممنوعیت واردات مستثنی شده اند که در روزهای گذشته محسن رضایی، معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی، از روند طولانی ترخیص کالا در بنادر ایران انتقاد کرد و آن را «تحریم داخلی» خواند. رضایی گفت که با ادامه این روند، حتی اگر تحریم‌های خارجی همین امروز لغو شود، تأثیر چندانی بر حل مشکلات ایران نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG