لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

محسن رضایی: لغو تحریم‌های خارجی پیش از رفع «تحریم‌های داخلی» تأثیر ندارد


محسن رضایی. آرشیو
محسن رضایی. آرشیو

محسن رضایی از روند طولانی ترخیص کالا در بنادر ایران انتقاد کرد و آن را «تحریم داخلی» خواند. معاون اقتصادی رئیس جمهوری ایران افزود، با ادامه این روند حتی اگر تحریم‌های خارجی همین امروز لغو شود، تأثیر چندانی بر حل مشکلات ایران نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محسن رضایی روز جمعه ۲۳ مهر در بازدید از بندر «امام خمینی» گفت، در این بندر مشکلاتی وجود دارد که «نشان می‌دهد علاوه بر تحریم‌های خارجی، تحریم داخلی نیز داریم» که برطرف کردن آن در اختیار خود ما است.

پیشتر، مقامات گمرک ایران اعلام کرده بودند ۱۸ تن دارو و مواد اولیه مرتبط با کرونا در گمرک این بندر دپو شده است.

یک عضو مجلس شورای اسلامی نیز مرداد ماه، هم‌زمان با بحران کمبود سرم درمانی در ایران گفته بود پنج سال است که حجم زیادی از سرم و شیرخشک وارداتی از آلمان در گمرک معطل مانده و تنها چند ماه تا تاریخ انقضای آن باقی مانده است.

همچنین، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان شیرخشک ششم شهریور از دپو شدن مواد اولیه تولید شیرخشک در گمرک خبر داد و گفت اگر این روند ادامه یابد، بسیاری از خطوط تولید متوقف خواهند شد.

گمرک ایران متشکل از ستاد مرکزی و حوزه‌های نظارتی است و رئیس کل آن معاون وزیر اقتصاد و دارایی است.

در ایران اعلام ممنوعیت واردات برخی کالاها موجب می‌شود کالاهایی که روند واردات آن پیش از اعلام ممنوعیت آغاز شده، مدت‌ها بلاتکلیف در گمرک باقی بماند و فاسد شود.

بخش عمده این کالاها، مواد اولیه یا مصرفی مورد نیاز بخش‌های تولیدی در کشور است و هر چند هیئت وزیران پس از اعلام ممنوعیت، برای ترخیص کالاهای مانده در گمرک تبصره صادر می‌کند، اما پیچیدگی روند اداری، باعث پیش نرفتن ترخیص کالا می‌شود.

XS
SM
MD
LG