لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

هم‌زمان با گسترش اعتراضات صورت گرفت: چرخش ناگهانی دولت و مجلس نسبت به حذف ارز ترجیحی


ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف
ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف

مجلس و دولت جمهوری اسلامی ایران در چرخشی ناگهانی نسبت به اجرای حذف ارز ترجیحی ادعا کردند که معیشت مردم اولویت آنها است.

این عقب‌نشینی هم‌زمان با اعتراضات گسترده به وضعیت معیشت کشور رخ داد؛ اعتراضاتی که در این روزها برای نخستین بار به کارکنان قوه قضاییه نیز تسری یافته است.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی روز یک‌شنبه ۱۹ دی در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ ارز ترجیحی را «موضوع مهمی» مرتبط با «معیشت مردم» دانست.

قالیباف گفت: «اطمینان می‌دهیم که دغدغه اول ما معیشت مردم است. درباره ارز ترجیحی در سال ۱۴۰۱ هم توجه ما به معیشت مردم با اولویت محرومان خواهد بود.»

ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی از لایحه بودجه دفاع کرد و مدعی شد: «سیر نزولی تورم آغاز شده است و باید خداوند را شاکر باشیم که اقدامات و پی‌گیری‌های سیر تورم که در تاریخ ۵۰ ساله کشور بی‌نظیر بود، امروز سیر آن نزولی شده است.»

مرکز آمار ایران به تازگی نرخ تورم یک سال منتهی به آذر ماه امسال را برای خانوارهای ایرانی ۴۳.۴ درصد اعلام کرده است. نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین قیمت‌ها در یک سال منتهی به ماه مورد نظر است.

دولت سیزدهم پیش از این طرح دو فوریتی حذف ارز ترجیحی را به مجلس ارائه کرده بود که فوریت آن تصویب نشد. ابراهیم رئیسی در جلسه امروز با بیان این که «ما این کار را به مصلحت ندانستیم» و آن را «شوک وارد کردن به سفره و معیشت مردم» می‌دانستیم، عنوان کرد که رهبر جمهوری اسلامی «مشکل را حل» کرد و «اجازه داد» که «وضعیت اقتصادی فعلی را تا تعیین تکلیف قطعی ارز ترجیحی ادامه دهیم.»

او با بیان این که نمایندگان مجلس و اعضای دولت باید در این باره تبادل نظر کنند، اضافه کرد: «آن چه مجلس تصمیم می‌گیرد، نظر نهایی خواهد بود و دولت هم آن را اجرا خواهد کرد.»

هم‌زمان با حضور ابراهیم رئیسی در مجلس شورای اسلامی، کارکنان قوه قضاییه با تجمع در مقابل مجلس شعارهای اعتراضی علیه دولت و مجلس سر دادند. معترضان محمدباقر قالیباف را «دروغگو» خطاب کردند و با شعارهای «مجلس بی‌کفایت، مرگ بر این عدالت» و «دولت بی‌کفایت، خجالت خجالت» به این دو قوه اعتراض کردند.

همچنین، اعتراض اصناف و گروه‌های گوناگون در نقاط مختلف ایران نسبت به وضعیت معیشت روز یکشنبه ادامه یافت و از جمله جانبازان جنگ ایران و عراق، بازنشستگان فولاد، و مال‌باختگان موسسه مالی و اعتباری کاسپین در شهرهای مختلف تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند.

در این تجمع‌ها شعارهایی چون «نه قاضی، نه دولت، نیستند به فکر ملت»، «فقط تو کشور ما، دزد حمایت می‌شه»، «اسلام رو پله کردند، مردم رو ذله کردند» سر داده شد.

وضعیت تورم در اقتصاد ایران بحرانی است و رسانه‌ها پیش از این نسبت به عواقب آن هشدار داده بودند. سهیلا جلودارزاده، نماینده پیشین مجلس گفته بود «استقامت مردم یک حدی دارد» و وقتی ببینند «چیزی برای از دست دادن ندارند، منتظر نمی‌مانند ما به آنها اجازه دهیم اعتراض کنند یا خیر.»

XS
SM
MD
LG