لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۵

یک فعال اقتصادی: ادامه تأخیر در تأمین نهاده‌ها منجر به تعطیلی مرغ‌داری‌های ایران می‌شود


آرشیو
آرشیو

یک فعال صنفی اقتصادی در ایران می‌گوید در ۱۰ روز گذشته ذرت و سویا در سامانه بازارگاه نهاده‌های مرغ‌داران تأمین نشده است و ادامه این روند ممکن است به تعطیلی مرغ‌داری‌ها منجر شود.

به گزارش روز چهارشنبه ۱۰ آذر خبرگزاری ایسنا، پرویز فروغی، دبیر کانون مرغ‌داران گوشتی گفته است که در صورت تامین نهاده‌ها از سوی مراجع مسئول نیز ۲۰ روز دیگر طول می‌کشد این نهاده‌ها به دست تولیدکنندگان برسد.

بر اساس این گزارش، طی این مدت مرغ‌داران مجبور شده‌اند نهاده‌های ضروری را «با نرخ آزاد» بخرند.

هرچند به گفته فروغی بهای «جوجه یک روزه قدری تعدیل» یافته است، اما با تأخیر در تأمین نهاده‌ها قیمت جوجه نیز بالا می‌رود و مرغ‌داران که مجبورند تولیداتشان را با «قیمت‌های دستوری» بفروشند، یا ظرفیت تولیدشان «نصف» می‌شود و یا «به طور کل از چرخه تولید خارج می‌شوند.»

پیش‌تر، یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز گفته است حذف ارز ترجیحی ممکن است بهای گوشت را سه برابر و قیمت تولید مرغ را حتی بیش از آن بالا ببرد.

وب‌سایت تجارت‌نیوز پیشتر از تعطیلی ۲۰ درصد از مرغ‌داری‌های ایران خبر داده و دلیل این اتفاق را به نقل از رضا مبصری، دبیر انجمن تولیدکنندگان مرغ، «نرسیدن خوراک مرغ به دست مرغ‌داران» اعلام کرد، و افزود که «افزایش کرایه حمل و نقل»، «قیمت‌گذاری دستوری دولت»، و «ورشکستگی به دلیل نوسان قیمت» از دیگر علت‌های تعطیلی مرغ‌داری‌ها در ایران است.

XS
SM
MD
LG