لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۲

نرخ ارز در بازار ایران بار دیگر رکورد شکست؛ دلار در آستانه ۱۳ هزار تومان


گزارش ها حاکی از آن است که نرخ دلار در بازار آزاد ارز ایران باز هم رکورد شکست و در آستانه سیزده هزار تومان قرار گرفت.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۱۲ شهریور گزارش داد که صرافی ها در بازار ارز تهران، دلار را با نرخی متفاوت از آنچه روی تابلوهای خود درج کرده بودند، معامله می کردند.

بر اساس این گزارش، بهای هر دلار آمریکا که روز یکشنبه تا مرز ۱۲ هزار تومان پیش رفته بود، روز دوشنبه باز هم افزایش یافت و به بیش از ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. هر یورو هم که روز یکشنبه تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده بود، روز دوشنبه تا ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شده است.

این در حالی است که برخی از سایت های خبری نیز از بالارفتن نرخ دلار آمریکا تا مرز ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان خبر دادند. همچنین گزارش شده است که هر قطعه سکه طلا نیز در بازار تهران تا چهار میلیون و ششصد و نود هزار تومان قیمت گذاری شده است.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی از کاهش ارزش پول ملی ایران در مقابل دلار، نوشت که هر دلار آمریکا روز دوشنبه حدود ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد.

افزایش نرخ دلار در برابر ریال ایران در حالی صورت گرفت که مجلس شورای اسلامی در واکنش به بحران‌های اقتصادی در ایران هفته گذشته وزیر اقتصاد و دارایی را اسیتضاح، و از کار برکنار کرد. پیش از آن رئیس جمهوری ایران، رئیس کل بانک مرکزی را تغییر داده بود.

دولت ایران همچنین در ابلاغ سیاست های جدید ارزی، ممنوعیت خرید و فروش ارز را لغو کرد و تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان را به بازار ثانویه و سامانه نیما که محل فروش ارز صادرکنندگان است، محول کرد. قوه قضائیه نیز اعلام کرد که حدود ۱۰۰ نفر را به اتهام اخلال در بازار ارز و سکه بازداشت کرده است؛ با این حال، روند افزایش نرخ ارز و سکه ادامه یافته است.

روند جدید کاهش شدید ارزش پول ملی ایران از حدود یک سال پیش در پی بحران شدید اقتصادی، مشکلات مالی عمیق بانک‌های داخلی و تقاضای شدید خرید دلار در میان شهروندان ایرانی که نگران پیامدهای خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها هستند، آغاز شد.

طی یکسال گذشته با کاهش ارزش پول ملی ایران و تداوم مشکلات عمیق اقتصادی، تظاهرات و اعتراض‌های گسترده ای علیه اقدامات جمهوری اسلامی شکل گرفت. در دی ماه سال گذشته یک رشته تظاهرات اعتراضی که با انتقاد از برنامه های اقتصادی شکل گرفت، حدود ۸۰ شهر ایران را در بر گرفت و ۲۵ کشته به جای گذاشت.

گروهی از بازاریان نیز برای چند روز در اعتراض به افزایش شدید نرخ ارز و تداوم بحران اقتصادی اعتصاب کرده و دست به تجمع زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG