لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

کاهش نسبی قیمت دلار در بازار ایران؛ هر دلار ۹۲۵۰ تومان در بازار آزاد


گزارش ها از ایران حاکی از آن است که با اعمال سیاست های جدید بانک مرکزی نرخ ارز و قیمت سکه در ایران اندکی کاهش یافته، هر چند که هنوز برخی از سیاست‌های اعلام شده اجرایی نشده است.

همزمان با اجرایی شدن سیاست های جدید ارزی دولت، نرخ فروش دلار در بازار آزاد نیز به حدود ۹۲۵۰ تومان رسید و هر یورو کمتر از ۱۱ هزار تومان به فروش رسید.

به نوشته برخی از خبرگزاری های داخلی ایران، روز سه شنبه ۱۶ مرداد در آغاز به کار بازار ثانویه ارز هر دلار آمریکا کمتر از ۸۱۰۰ تومان معامله شد و هر درهم با قیمت ۲۲۰۰ تومان به فروش رسید. بانک مرکزی در پایان روز اعلام کرد که نرخ هر دلار آمریکا در معاملات بازار ثانویه در سامانه نیما(نظام یکپارچه معاملات ارزی) به ۸۹۵۰ تومان رسید.

بازار ثانویه ارز محل عرضه ارز صادرکنندگانی نظیر شرکت‌های پتروشیمی است. این ارز به واردکنندگانی که مجوز واردات از دولت دریافت کرده اند به فروش می‌رسد. رئیس بانک مرکزی ایران یکشنبه گذشته در اعلام سیاست های ارزی جدید دولت، دستورالعمل های معامله در بازار ثانویه را اعلام کرد.

در سیاست جدید بانک مرکزی، خرید و فروش دلار توسط صرافی ها که از چند ماه پیش ممنوع اعلام شده بود، مجاز شد، با این حال گزارش ها حاکی است که صرافی‌های تهران در نخستین روز اجرایی شدن سیاست‌های دولت، با اعلام اینکه دستورالعمل بانک مرکزی را دریافت نکرده اند، از فروش ارز خودداری کردند.

از سوی دیگر، نرخ سکه طلا نیز کاهش یافت و هر سکه امامی روز سه شنبه به قیمت ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

افزایش شدید نرخ ارز در ایران طی ماههای اخیر موجب بروز ناآرامی و اعتراض های بازاریان شد. هر دلار آمریکا از شهریور ماه سال گذشته همزمان با اعلام احتمال خروج آمریکا از برجام، از ۳۷۰۰ تومان به حدود ۱۱ هزار تومان در اوایل مرداد امسال رسید.

در واکنش به سقوط ارزش پول ملی ایران در یک سال گذشته، استاد سرشناس اقتصاد در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، تورم موجود در ایران را حدود ۱۵۷ درصد دانست نه آنچه که دولت ایران اعلام می‌کند.

همزمان با آغاز رسمی تحریم‌های ایران از سوی دولت ایالات متحده، روز دوشنبه پروفسور استیو هانکه، استاد اقتصادکاربردی دانشگاه جانز هاپکینز در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که مردم ایران می دانند که تهدید و اجرای تحریمها یعنی، باید منتظر کسری بیشتر بودجه کشورشان باشند و تنها راهی که دولت می تواند آنرا جبران کند، چاپ پول است.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

پروفسور استیو هانکه با اشاره به بحران های ارزی ماههای اخیر ایران گفت: «با توجه به آغاز تحریمها، مردم ایران در هر فرصتی ریال را با دلار، طلا، حتی شکر، آرد و خودرو معاوضه می کنند. به همین دلیل تورم در ایران در اوج است. برپایه ارزیابی امروز من، نرخ تورم سالانه حدود ۱۵۷ درصد است در حالیکه دولت آنرا حدود ۱۰/۲ درصد اعلام کرده است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG