لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۹

گزارش وال استریت جورنال از برکناری وزیر اقتصاد ایران؛ ضربه‌ای تازه به روحانی


مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و ارایی دولت روحانی با رای مجلس استیضاح و برکنار شد.
مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و ارایی دولت روحانی با رای مجلس استیضاح و برکنار شد.

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: مجلس ایران با برکناری وزیر امور اقتصادی و دارایی، دگرگون کردن کابینه روحانی را در میان مخالفت ها با واکنش او به تحریم های سخت آمریکا، سرعت بخشیده است.

حسن روحانی با وعده مبارزه با فساد، ترویج شفافیت و گشودن درهای اقتصاد ایران به سوی غرب، کابینه خود را با شماری از تکنوکرات ها چیده بود.

تندروها در پی سکون اقتصادی و سقوط برجام از شکاف میان فقیر و غنی و سقوط ارزش ریال استفاده کرده اند تا تیم اقتصادی روحانی را هدف گرفته و استراتژی اش را زمین گیر کنند.

از ۲۶۰ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی، ۱۳۷ قانونگذار استیضاح مسعود کرباسیان را تصویب کردند. نمایندگان معترض از وزیر اقتصاد دولت روحانی برای کوتاهی در رسیدگی به بحران ارزش ریال، نرخ بالای تورم و عدم آمادگی او برای یک جنگ اقتصادی با دولت ترامپ به شدت انتقاد کردند.

کرباسیان کمی بیشتر از یک سال بود که هدایت وزارت امور اقتصادی و دارایی را برعهده داشت. مجلس چند هفته پیش علی ربیعی، وزیر کار روحانی، را هم برکنار کرده بود. صندوق بین المللی پول نرخ بیکاری در ایران در سالجاری را ۱۲ درصد پیش بینی کرده است.

روحانی در پی سقوط شدید نرخ برابری ریال در برابر دلار، ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، را هم کنار گذاشت.

بعضی نمایندگان مجلس حتی خواستار استیضاح خود رئیس جمهور شده اند. این امر مستلزم حمایت دو سوم از نمایندگان است که بعید به نظر می رسد.

علی واعظ، مدیر پروژه ایران در «گروه بین المللی بحران»، می گوید: «کوتاهی روحانی در نشان دادن واکنشی محکم به بحران اقتصادی او را بیش از پیش منزوی کرده است. اکنون حتی متحدان روحانی در مجلس کشتی به ظاهر در حال غرق را ترک می کنند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG