لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

ایندیپندنت: ایران یک شهروند بریتانیایی دیگر را بازداشت کرد


روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت می گوید یک شهروند ایرانی-بریتانیایی به ۶ سال حبس در ایران محکوم شده است.

این روزنامه سخنان عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران را منتشر کرده که به گفته او، شهروند دو تابعیتی، به خاطر جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی انگلیس محکوم شده است.

ایندیپندنت می نویسد سخنان دادستان تهران بدون جزئیات بیشتر در مورد این فرد یا پرونده او در سایت خبری میزان منتشر شده و مشخص نیست این فرد چه زمانی و کجا و بازداشت شده است.

ایندیپندنت می گوید چنین بازداشتی پیشتر گزارش نشده بود و وزارت خارجه بریتانیا نیز در جریان آن قرار نداشت. اما یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفته این کشور پیگیر پرونده یادشده است.

روزنامه ایندیپندنت می نویسد علاوه بر نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی که جمهوری اسلامی او را زندانی کرده، یک شهروند ایرانی بریتانیایی دیگر به نام کمال فروغی، ۸۰ ساله نیز پشت میله های زندان است. مقامات جمهوری اسلامی او را در سال ۲۰۱۱ بازداشت کردند و به اتهام جاسوسی و داشتن مشروبات الکلی او را به هشت سال زندان محکوم کردند. خانواده اش می گویند مدرکی که نشان دهد وی جاسوس بوده وجود ندارد.

اما پیشتر، برخی منابع حقوق بشری از یک ایرانی دو تابعیتی دیگر نام برده بودند که از دی ماه سال ۱۳۹۵، در بدو ورود به تهران بازداشت شد و خبر بازداشت او بهمن ماه امسال توسط خانواده اش در اختیار رسانه ها قرار گرفته است.

سایت «کمپین حقوق بشر ایران» نوشته بود محمدرضا هاشمی نبی ۵۰ ساله ایرانی مقیم بریتانیا بعد از ۱۳ سال برای دیدن پدر بیمارش به ایران بازگشت اما در فرودگاه بازداشت شد.

مادر این ایرانی دو تابعیتی گفته قاضی پرونده فرزندش ابوالقاسم صلواتی است. این قاضی به صدور احکام سنگین برای فعالان سیاسی و مدنی شهرت دارد.

در خبر ایندیپندنت اشاره ای به این نشده است که آیا فردی که خبر بازداشتش منتشر شده محمدرضا هاشمی نبی است یا خیر.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG