لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

هشدار وزارت خارجه ایالات متحده به شهروندان درباره سفر به ایران


وزارت خارجه ایالات متحده در تازه ترین دستورالعمل برای شهروندان آمریکایی، ضمن قرار دادن ایران در میان کشورهای پر خطر، از آمریکایی ها خواسته از سفر به ایران خودداری کنند.

در دستورالعمل جدیدی وزارت خارجه که این هفته صادر شد، نام جمهوری اسلامی ایران در میان ده کشور به عنوان «مناطق جنگی» و دسته چهارم در نظر گرفته شده‌است. دیگر کشورها علاوه بر ایران در این فهرست، عراق، سوریه، یمن،‌ افغانستان، لیبی، آفریقای مرکزی، مالی، سومالی، سودان جنوبی و کره شمالی هستند.

ایالات متحده از زمان گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران در سال ۱۳۵۸، روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرد و هرچند در چهار دهه اخیر روابط و مذاکرات محدودی از جمله پرونده هسته‌ای بوده، اما هرگز به روابط دیپلماتیک عادی منتهی نشده است.

آمریکا پیشتر ایران را در دسته سوم قرار می داد که از شهروندان آمریکایی می خواست درباره سفر به این کشورها تجدیدنظر کنند. از زمان بازداشت شهروندان آمریکایی تبار، در ایران، وزارت خارجه آمریکا درباره هرگونه سفر افراد دو تابعیتی هشدار داده بود.

اما غیر از ایران که در دسته چهار قرار گرفته، قرار گرفتن نام ترکیه در دسته سوم با واکنش آنکارا روبرو شد.

در دستورالعمل جدید ترکیه در کنار روسیه، ونزوئلا، پاکستان، سودان، گواتمالا و کوبا قرار گرفته و از شهروندان آمریکایی خواسته شده که در سفر خود به کشورهای مذکور، بازنگری کنند.

آمریکا اعلام کرده، وجود خطر حملات تروریستی و بازداشت خودسرانه افراد تحت وضعیت اضطراری فعلی در ترکیه موجب نگرانی است و به شهروندان برای سفر به این کشور هشدار داده است.

قرار دادن ترکیه، در این فهرست موجب نارضایتی آنکارا شده طوریکه وزارت خارجه ترکیه در بیانیه ای اقدام به مقابله به مثل کرد و از شهروندان خود خواست به آمریکا به دلیل حملات تروریستی و اقدامات خشونت بار در این کشور سفر نکنند.

اما در دسته دوم، وزارت خارجه آمریکا همچنین اسرائیل، کرانه‌باختری و نوار غزه را به همراه کشورهای بزرگ اروپایی مانند بریتانیا، فرانسه و آلمان در دسته دوم جا داده که در آنها احتمال وقوع حمله تروریستی یا درگیری مسلحانه است و از شهروندان خواسته از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG