لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

سرمقاله تحریریه وال استریت جورنال: زندان و مرگ مشکوک در زمان دولت روحانی


سرمقاله هیات تحریریه وال استریت جورنال

کاووس سید امامی، ایرانی کانادایی دو تابعیتی، تازه ترین قربانی حکومت ایران است که هفته پیش در زندان اوین در شرایطی مشکوک مرد. یک آمریکایی بیمار ممکن است قربانی بعدی باشد.

سید امامی ۶۳ ساله از بنیانگذاران انجمن «حیات وحش میراث پارسیان» بود که با سازمان محیط زیست ایران برای حفظ گونه های حیات وحش همکاری می کرد. به نظر نمی آید این ها دشمنان رژیم باشند.

چند عضو هیات مدیره این انجمن از جمله مراد طاهباز، تاجر ایرانی آمریکایی، در پی اعتراضات سراسری در ایران به اتهام جاسوسی دستگیر شدند. رژیم ایران مدعی است کاووس سید امامی در زندان خودکشی کرده است، ادعایی که درباره سینا قنبری، یک بازداشتی اعتراضات در زندان اوین، نیز تکرار شده بود. ماجرای غریبی است که چگونه این زندانیان پشت سر هم در دخمه های رژیم خودشان را می کشند.

نگرانی ها درباره سلامت باقر نمازی ۸۱ ساله، دیگر ایرانی آمریکایی زندانی در اوین، با وخامت بیماری قلبی اش، شدت گرفته است. باقر نمازی به اتفاق فرزندش سیامک نمازی در زندان هستند.

نمازی ها هم از منتقدان رژیم نبودند. موسسه آن ها، «گروه آتیه»، مشوق سرمایه گذاری خارجی در ایران و حامی توافق هسته ای باراک اوباما با ایران بوده است.

همه این ها در دوره دولت حسن روحانی رخ می دهد که مرتب می شنویم یک به اصطلاح میانه رو است. این را باید به غربی های رنج کشیده در زندان های ایران یا خانواده های شان گفت که می ترسند هر لحظه عزیزانشان به شکلی مشکوک در زندان به قتل برسند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG