لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

رئیس سازمان اطلاعات بریتانیا: تردید دارم که خامنه‌ای بخواهد به برجام بازگردد


 علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران

رئیس سازمان اطلاعات بریتانیا، پنج‌شنبه سی‌ام تیر ماه، گفت تردید دارد که رهبر جمهوری اسلامی قصدی برای بازگشت به برجام داشته‌ باشد.

ریچارد مور در جریان همایش امنیتی اسپن، گفت: «فکر نمی‌کنم که رهبر جمهوری اسلامی ایران دنبال توافق باشد. در عین حال ایرانی‌ها نمی‌خواهند به مذاکرات پایان دهند، بلکه می‌خواهند مذاکرات همچنان ادامه‌دار باشد.»

این مقام بلندپایه اطلاعاتی بریتانیا، در این همایش که در کلرادوی آمریکا برگزار شد، دستیابی به توافق درباره احیای برجام را بهترین ابزار برای محدود کردن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی خواند، اما تاکید کرد: «متقاعد نشده‌ام که به این نقطه خواهیم رسید.»

بر اساس توافق برجام که در سال ۲۰۱۵ منعقد شد، ایران برنامه هسته‌ای خود را در ازای رفع تحریم‌های اقتصادی، محدود کرده بود.

از سال ۲۰۱۸ که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، واشنگتن را از توافق هسته‌ای با ایران، خارج کرد، بسیاری از تحریم‌ها دوباره علیه تهران، اعمال شد.

از آن زمان، جمهوری اسلامی، بسیاری از موارد توافق را در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای خود، زیر پا گذاشته است. این کشور، درصد غنی‌سازی اورانیوم را تا «مقداری که برای تولید سلاح هسته‌ای به‌کار می‌آید» بالا برده‌ است.

قدرت‌های غربی هشدار می‌دهند که ایران در حال نزدیک‌تر شدن به مرحله‌ای است که می‌تواند برای ساخت «بمب هسته‌ای» تلاش کند. از سوی دیگر اما حکومت ایران انکار می‌کند که می‌خواهد این‌‌کار را انجام دهد.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در پی احیای توافق پیشین، با ایران است، اما دیپلمات‌های آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی همگی به «شکست در بازگرداندن ایران به توافق هسته‌ای، پس از بیش از یک سال مذاکره» گواهی می‌دهند.

ریچارد مور، رئیس سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا موسوم به MI6، می‌گوید:«من فکر می‌کنم که توافق کاملا روی میز است‌ و قدرت‌های اروپایی و دولت آمریکا، اینجا همگی در این مورد صحبت می‌کنند». او می‌افزاید: «من فکر نمی‌کنم که چین و روسیه، مانع این توافق شوند، اما فکر نکنید که ایران هم خواهان این توافق است.»

جمهوری اسلامی ایران، تاکنون روند مذاکرات هسته‌ای را مثبت توصیف کرده و همواره ایالات متحده را به‌دلیل ناتوانی در ارایه «تضمین‌هایی مبتنی بر این‌ که دولت جدید ایالات متحده، بازهم از توافق خارج نخواهد شد» سرزنش می‌کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG