لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۲

پزشکان سهمیه‌ای از افشاگری‌ها در مورد آزمون دستیاری ابراز نگرانی کردند


آرشیو
آرشیو

شماری از پزشکان متخصص که با بهره‌بردن از امتیاز سهمیه‌‌بندی، به طبابت مشغول هستند، از افشای اسامی پزشکانی که به کمک سهمیه، در چند دوره آزمون رزیدنتی (دستیاری پزشکی) پذیرفته شده‌اند، ابراز نگرانی کردند.

در این ارتباط، این گروه از پزشکان سهمیه‌ای ، کانالی تلگرامی به نام «مطالبات سهمیه‌داران» راه‌اندازی کرده‌اند.

برخی از اعضای این گروه نیز خواستار «امنیتی شدن» این افشاگری و دخالت وزارت اطلاعات و اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این مورد شده‌اند.

در شرایطی که منبع این افشاگری تاکنون نامشخص باقی مانده، روزنامه اعتماد در گزارشی تاکید کرد که اطلاعات «از دل مجموعه وزارت بهداشت» لو رفته است.

همزمان کانال تلگرامی «پزشکان سهمیه‌ای» به انتشار اسامی و جزئیات آن دسته از پزشکانی پرداخته که به گفته گردانندگان این کانال، به کمک سهمیه‌ به دوره‌های تخصصی راه‌یافته‌اند.

برپایه اسناد فاش‌شده، حدود ۷۰ درصد از قبولی‌های پزشکان متخصص از سهمیه‌هایی از قبیل «رزمندگان و ایثارگران» «مازاد بورسیه سپاه پاسداران»، «مازاد بورسیه نیروهای مسلح» و «مناطق محروم» استفاده کرده‌اند.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، اعطای سهمیه، به ویژه به طرفداران حکومت، در امر طبابت را موجب به خطر افتادن امنیت و سلامت شهروندان دانسته‌اند.

هادی یزدانی، پزشک و عضو شورای مرکزی «حزب اتحاد ملت ایران اسلامی»، در پیامی توئیتری با اشاره به پزشکان سهمیه‌ای پذیرفته‌شده، نوشت که نه تنها بیماران آنها، بلکه مدیریت بهداشت و درمان ایران هم «در خطر» قرار دارند و «گروگان آنها» هستند.

اعمال امتیاز سهمیه در امتحانات دانشگاهی بویژه در رشته‌های پزشکی در سال‌های گذشته همواره مورد انتقاد استادان این رشته‌ها قرار گرفته است.

پیشتر محمد فاطمی، پزشک و استاد دانشگاه، در گفتگو با وب‌سایت «اقتصاد آنلاین» تاکید کرده بود که وارد کردن سهمیه‌ها، به خصوص در گروه علوم پزشکی، می‌تواند «بسیار خطرناک» باشد و موجب پایین‌آمدن سطح آموزش پزشکی در ایران می‌شود.

این در شرایطی است که پیشتر، کارزاری در فضای مجازی خواستار تغییر شکل کمک حکومت به بازماندگان مجروحان جنگ شده بود.

در این کمپین اینترنتی، به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده بود در عوض اختصاص سهمیه در رشته‌هایی همانند پزشکی، به سهمیه‌داران در خرید کتاب یا مشاوره کنکور کمک مالی اهدا شود.

XS
SM
MD
LG