لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۹

گزارش دیپلمات‌های کانادایی: خطری سفارت کانادا در تهران را تهدید نمی‌کرد


جان بیرد وزیر خارجه کانادا
جان بیرد وزیر خارجه کانادا

شبکه تلویزیون ملی کانادا گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد بر خلاف ادعای وزیر خارجه کانادا، هنگام بسته شدن سفارت این کشور در تهران، تهدید امنیتی خاصی علیه آن سفارتخانه وجود نداشته است.

تلویزیون سی بی سی کانادا در برنامه روز یکشنبه خود، با انتشار گزارش دیپلمات‌های کانادایی که بهمن ماه سال ۱۳۹۰ و ۹ ماه پیش از بسته شدن سفارت کانادا در تهران تهیه شده بود، تنها خطری که بر اساس این گزارش، سفارت کانادا را تهدید می‌کرد، زلزله احتمالی تهران عنوان کرد. این در حالیست که جان بیرد، وزیر خارجه وقت کانادا دلیل بستن سفارت این کشور در تهران را تهدیدات امنیتی علیه دیپلمات‌ها عنوان کرده بود.

دولت کانادا نزدیک به ده ماه پس از اینکه دانشجویان بسیجی با حمله به سفارتخانه انگلیس در تهران موجب تعطیلی سفارت انگلیس شدند، اعلام کرد که سفارت خود در تهران را به دلیل تهدیدات امنیتی می‌بندد. حمله به سفارت انگلیس پس از پافشاری ایران به توسعه برنامه هسته ای خود و اعمال تحریم‌های بیشتر از سوی ایالات متحده و انگلیس علیه ایران صورت گرفت.

گزارش دیپلمات‌های کانادایی که برآوردی از وضعیت امنیتی سفارتخانه‌ها در تهران است، بر اساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات به دست شبکه سی بی سی رسیده است. بر اساس این گزارش، پس از حمله به سفارت انگلیس در آذر ماه سال ۱۳۹۰، تدابیر امنیتی بیشتری برای سفارتخانه‌ها در تهران اندیشیده شد. در این گزارش همچنین آمده است که مقامات وزارت امور خارجه ایران در دیدار با دیپلمات‌های کانادایی، به آنها نسبت به حفظ امنیت سفارتخانه و کارکنان آن اطمینان داده‌اند.

با وجود این، دولت کانادا بهار سال ۱۳۹۱ بخش صدور ویزا را از ایران خارج کرد و اواخر تابستان همان سال نیز با اعلام اینکه ایران به تضمین امنیت دیپلمات‌های کانادایی، مطابق معاهده وین بی‌اعتنا است، سفارت خود را در تهران بست. اوتاوا اعلام کرد که تصمیم به تعلیق روابط دیپلماتیک با تهران گرفته است.

مرور شبکه سی بی سی کانادا بر گزارش دیپلماتهای این کشور که ۹ ماه پیش از بستن سفارت کانادا تهیه شده بود، نشان می‌دهد که طبق برآورد دیپلماتهای کانادایی، مهمترین اتفاقی که ممکن است کارکنان سفارت کانادا را تهدید کند نه مشکلات امنیتی بلکه احتمال وقوع زلزله قوی در تهران بوده است؛ نکته‌ای که با گفته‌های وزیر خارجه کانادا همخوانی ندارد.

XS
SM
MD
LG