لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

ابراز بدبینی عمیق کانادا نسبت به حکومت ایران


«کانادا به دلیل تداوم فعالیت های هسته ای ایران، کمک مالی اش به تروریستها و وضع اسف بار حقوق بشر، نسبت به تعهد تهران به اصلاحات عمیقاً بدبین است»

با وجود اقدامات اخیر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برای اعتماد سازی، جلب حسن نیت و نیز آزادی چندین زندانی سیاسی و اعلام این که ایران قصد ندارد سلاح اتمی بسازد، کانادا نسبت به عملکرد مقامات جمهوری اسلامی و حکومت تهران عمیقا ابزار بدبینی کرده است.

در حالی که معاون مطبوعاتی جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا، گفته است آزادی نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر و چند تن دیگر از زندانیان سیاسی خبر خوشی بود، اما کانادا خواهان مشاهده اعمال اصلاحات عمیق در جمهوری اسلامی است .

ریک روت، معاون مطبوعاتی وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا گفته است: «در شرایطی که حکومت ایران فعالیت های هسته ای خود را بی وقفه ادامه می دهد و برای شبکه های تروریستی منطقه از جمله حکومت اسد کمک مالی فراهم می کند و کماکان به وضعیت اسف بار حقوق بشر بی توجه است، ما نسبت به تعهد حکومت ایران به اصلاحات عمیقاً بدبین هستیم.»

این مقام وزارت امور خارجه کانادا گفته است تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد شده اند، اما هزاران زندانی دیگر هنوز پشت میله های زندان های حکومت ایران اسیر هستند و حکومت تهران در نهایت «با اعمالش مورد قضاوت قرار خواهد گرفت، نه با ژست های نمادین و اعمال پوچ و توخالی که تا به حال شاهد بوده ایم.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در آستانه سفر به نیویورک و شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مصاحبه ای با شبکه «ان بی سی» آمریکا تصریح کرد که ایران در پی دستیابی به سلاح اتمی نیست.

رئیس جمهوری ایران همچنین روز پنجشنبه مقاله ای برای روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نوشت که در این روزنامه منتشر شد. روحانی در این مقاله بر موضع دولت خود برای احیای مناسبات حکومت تهران با جامعه بین الملل، رعایت تعامل و برقراری گفتگوی سازنده تاکید ورزید.

دولت محافظه کار بر سر قدرت در اتاوا که از حامیان سرسخت اسرائیل و دولت بنیامین نتانیاهو است، دولت جمهوری اسلامی ایران را به دلیل موارد گسترده نقض حقوق بشر، پیگیری فعالیت های اتمی و نیز حمایت از تروریسم به باد انتقاد شدید می گیرد.

کانادا سال گذشته کلیه مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد. اتاوا با خارج کردن همه دیپلمات های خود از تهران، سفارت کانادا در ایران را تعطیل کرد و در نهایت دیپلمات های ایرانی مقیم کانادا را در اقدامی بی سابقه از کشور اخراج و سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا را تعطیل کرد.


منابع: روزنامه نشنال پست، گلوب اند میل و شبکه آمریکایی«ان بی سی»

.
XS
SM
MD
LG