لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

گزارش سازمان حقوق بشر ایران: صدور احکام بیش از ۵۴۰ سال زندان و ۵۷۰ ضربه شلاق برای مدافعان حقوق بشر در ۱۲ ماه


سازمان حقوق بشر ایران با انتشار گزارشی از صدور احکام دستکم ۵۴۱ سال زندان و ۵۷۷ ضربه شلاق برای بیش از ۱۵۰ تن از مدافعان حقوق بشر در ایران در طول دوازده ماه گذشته خبر داده و خواستار حمایت «قاطعانه‌تر» جامعه بین‌المللی از کنشگران ایرانی شده است.

این گزارش مفصل که روز شنبه ۱۸ آذر منتشر شده، دربرگیرنده طیف گسترده‌ای از کنشگران حقوق بشری می‌شود که به گزارش سازمان حقوق بشر ایران به دلیل دفاع از حقوق بشر هدف آزار نظام‌مند جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند.

این گزارش شامل اسامی و شرح مختصری از سوابق و احکام صادره علیه مدافعانی است که در طول یک سال، از اول دسامبر ۲۰۲۲ تا اول دسامبر ۲۰۲۳، زندانی شده یا با پرونده‌های قضائی مواجه شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران، مستقر در نروژ، این فهرست را بخشی کوچک از وضعیت «رو به وخامت» مدافعان حقوق بشر در ایران دانسته و خواستار «حمایت فعال‌تر و قاطعانه‌تر» جامعه بین‌المللی از فعالان ایرانی شده است.

این نهاد مستقل حقوق بشری همچنین اهدای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر زندانی، را دارای «اهمیت ویژه»‌ در راستای جلب توجه جهانی به وضعیت مدافعان حقوق بشر در ایران توصیف کرده است.

محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، با اشاره به افزایش نگران‌کننده نقض حقوق بشر در ایران، شناخت بیشتر مدافعان ایرانی حقوق بشر و حمایت از آنها را برای جامعه بین‌المللی ضروری دانسته است.

سازمان حقوق بشر ایران همچنین جامعه بین‌المللی و تمامی کشورهای دارای روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی را ترغیب کرده است که خواستار آزادی فوری تمامی مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران شوند.

آمریکا بارها برخوردهای خشونت‌آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط حکومت را محکوم کرده است.

مراجع بین‌المللی حقوق بشری، از جمله گزارشگران سازمان ملل متحد، نیز همواره نسبت به وخامت نقض حقوق بشر در ایران هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG