لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

اختصاصی؛ وزارت اطلاعات مانع سفر خانواده مهسا امینی برای دریافت جایزه ساخاروف شد


کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در شهریور سال گذشته اعتراضات گسترده را در ایران به دنبال داشت
کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در شهریور سال گذشته اعتراضات گسترده را در ایران به دنبال داشت

یکی از نزدیکان خانواده مهسا امینی روز شنبه ۱۸ آذر، به صدای آمریکا گفت جلوگیری از سفر آنها به شهر استراسبورگ در فرانسه «به درخواست وزارت اطلاعات» انجام شده است.

امجد امینی، مژگان افتخاری، پدر و مادر، و اشکان امینی، برادر مهسا امینی، که جمعه شب ۱۷ آذر، برای شرکت در مراسم اهدای جایزه ساخاروف به مهسا (ژینا) امینی، به دعوت اتحادیه اروپا عازم فرانسه بودند اما ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در فرودگاه خمینی تهران از سفر آنها جلوگیری و گذرنامه های شان را ضبط کرده بودند.

جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه، که به جایزه ساخاروف شناخته می‌شود، هر سال به افراد یا گروه‌هایی اهدا می‌شود که زندگی خود را وقف دفاع از حقوق بشر و آزادی اندیشه کرده‌اند.

این جایزه مهر‌ماه امسال از سوی اتحادیه اروپا به مهسا امینی و جنبش «زن، زندگی، آزادی» تعلق گرفت.کشته شدن مهسا امینی در شهریور سال گذشته در بازداشت گشت ارشاد اعتراضات گسترده ای را در ایران به دنبال داشت که با سرکوب نیروهای حکومتی مواجه شد. از آن زمان تاکنون برای شماری از معترضان بازداشتی احکام اعدام و زندان صادر شده است.

یکی از نزدیکان خانواده مهسا امینی که خواست نامش فاش نشود، گفت که با «وجود این که دعوت از خانواده ژینا جهت سفر به اروپا قبلاً به اطلاع فرمانداری و استانداری کردستان و سایر نهادهای مرتبط رسیده بود، ولی هیچ کس اعلام نکرد که آنها ممنوع الخروج هستند و حق سفر به خارج از ایران را ندارند.»

او اضافه کرد که «پس از مراجعه پدر، مادر و برادر مهسا امینی به فرودگاه بین المللی تهران، دریافت کارت پرواز و تحویل چمدان های شان، در قسمت پلیس گذرنامه به آنان گفته شد که ممنوع الخروج هستند و گذرنامه های شان را ضبط و از خروج آنها جلوگیری کردند.»

به گفته این منبع، «مامورین از علت ممنوع الخروجی خانواده ژینا اظهار بی اطلاعی کردند» و گفتند که شنبه صبح، برای دریافت اصل گذرنامه ها به اداره کل گذرنامه تهران مراجعه کنند.»

بر اساس این گزارش، در اداره گذرنامه هم از ماجرا اظهار بی اطلاعی شد و اعضای خانواده مهسا امینی گفته شد که به ساختمان دادستانی کل استان تهران مراجعه کنند.

این منبع اضافه کرد که امجد امینی همراه با وکیل خود به دادستانی کل تهران رفتند و در آنجا مسوول دفتر معاون اول دادستان تهران به آنان گفته است که «خانواده شما به درخواست ضابط (وزارت اطلاعات) تا پایان دی ماه سال جاری ممنوع الخروج شده اند و اگر پس از این زمان ممنوع الخروجی آنها تمدید نشد گذرنامه ها برگردانده خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG