لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۸

یک مقام پلیس ایران: فاصله کیفیت خودروهای داخلی با استانداردهای دنیا «کهکشانی» است


تیمور حسینی، جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، روز دوشنبه ۲۹ فروردین‌ماه از کیفیت پایین خودروهای تولید داخل انتقاد کرد و فاصله کیفیت خودروهای داخلی با استانداردهای روز دنیا را «کهکشانی» دانست.

وی به خبرگزاری ایسنا گفت: «خودروسازان ما هیچ‌وقت ایراد خودشان را نپذیرفته‌اند و بابت این ایراد هیچ‌وقت از مردم عذرخواهی نکرده‌اند.»

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران کیفیت پایین خودروهای تولید داخل را نتیجه امتیازاتی دانست که طی سال‌های گذشته به صورت انحصار و رانت به تولیدکنندگان داده شده است که به گفته وی، حیف و میل میلیاردی سرمایه کشور و افزایش آمار تصادفات و تعداد جان‌باختگان را در پی داشته است.

مصرف بالای بنزین در خودروهای تولید داخل از دیگر مواردی است که تیمور حسینی از آن انتقاد کرده است. وی همچنین بر لزوم تغییر سیستم مصرف سوخت، اصلاح میزان استحکام بدنه و افزایش ایمنی خودروهای تولید داخل تاکید کرد.

خبرگزاری ایسنا هفته پیش اعلام کرد که بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی ۱۱۰۰ نفر در تصادفات نوروزی امسال کشته شدند.

کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، دی‌ماه ۱۴۰۰ خودروهای داخلی را «ارابه مرگ» نامیده و کیفیت پایین این خودروها را از دلایل تصادفات رانندگی در کشور برشمرده بود.

آقای هادیانفر در پی تصادف زنجیره‌ای ۵۹ خودرو در جاده بهبهان- رامهرمز اعلام کرد که کیسه هوای هیچ‌یک از خودروهای درگیر در این تصادف باز نشده بود.

در این تصادف زنجیره‌ای که ۲۰ دی‌ماه سال گذشته رخ داد٬ پنج تن کشته و ۴۱ نفر مصدوم شدند.

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران، اسفندماه گذشته گفته بود اگر تولیدکنندگان خودروی فاقد استانداردهای لازم را تولید کنند، مانع فروش آن خواهیم شد.

رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت، نیز پنجم بهمن‌ماه گذشته در پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس در این‌باره، با اذعان به کیفیت پایین خودروهای تولید داخل، وعده داده بود که این مشکل را حل خواهد کرد.

با این حال وزیر صمت تاکنون برنامه‌ای برای حل این مشکل ارائه نکرده است. ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین آمار تصادفات و قربانیان سوانح رانندگی را دارد.

XS
SM
MD
LG