لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۶

تجمع کارگران معترض در برابر سفارت کره جنوبی در تهران


لوازم خانگی دوو در میان مصرف کنندگان ایرانی محصولاتی شناخته شده اند.
لوازم خانگی دوو در میان مصرف کنندگان ایرانی محصولاتی شناخته شده اند.
حدود ۱۰۰۰ تن از اعضای گروه صنعتی انتخاب ایران، روز یکشنبه در مقابل سفارت کره جنوبی در تهران تجمع کردند. این تجمع پس از آن صورت گرفت که به خاطر تاثیر تحریم های اقتصادی، یک قرارداد تجاری با شرکت لوازم خانگی دوو الکترونیک لغو شد.

حمید غزنوی، سخنگوی شرکت خصوصی انتخاب به خبرگزاری فرانسه گفت هدف تجمع اعضای گروه صنعتی انتخاب پس گرفتن پیش پرداخت ۷۰ میلیون دلاری انتخاب به دوو در سال ۲۰۱۱ است.

گروه صنعتی انتخاب در سال ۲۰۱۰ با امضای قراردادی شرکت لوازم خانگی دوو الکترونیک را به قیمت ۵۱۸ میلیون دلار خرید.

دوو الکترونیک، که زیر شاخه گروه دوو بود از سال ۱۹۹۹ و ورشکستگی شرکت مادر، با مشکلات مالی مواجه بود.

قرارداد انتخاب برای خرید دوو الکترونیک، در سپتامبر ۲۰۱۰ به مشکل برخورد؛ زمانی که سئول زیر فشار تحریم های واشنگتن مجبور شد از تحریم ها پیروی کند.

حمید غزنوی در این باره می گوید: «وقتی به ما گفتند به خاطر تحریم ها قرارداد نمی تواند پیش برود ما خواستار بازپس گیری پیش پرداختمان شدیم. اما از سال ۲۰۱۱ آنها تعلل می کنند و به ما می گویند به دلیل تحریم های بانکی نمی توانند پول ما را بدهند.»

آقای غزنوی به خبرگزاری فرانسه گفته است که مسئولان کره جنوبی روز شنبه به او گفتند که درخواست معترضان را به گوش مسئولان در سئول خواهند رساند. در عین حال غزنوی می گوید: «اگر درخواستمان اجرا نشود بازهم به اینجا می آییم زیرا ۴۰۰۰ کارگر شرکت بر اثر لغو قرارداد آسیب دیده اند.»

گروه صنعتی انتخاب، مستقر در اصفهان، سازنده لوازم خانگی مانند یخچال، فریزر، ماشین رختشویی و تلویزیون تحت عنوان «اسنوا» و «هایر» است.

کره جنوبی، در اجرای سهم خود از تمهیدات تنبیهی بین المللی علیه ایران، مراودات با بانک ملت ایران را متوقف کرده است.

سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، و آمریکا و شماری دیگر از کشورهای جهان تحریم هایی را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده اند تا تهران را وادارند که از برنامه بحث انگیز اتمی و غنی سازی اورانیوم عقب نشینی کند. کشورهای جهان ایران را به تلاش مخفیانه برای تولید سلاح اتمی متهم می کنند. ایران این اتهامات را رد می کند.
XS
SM
MD
LG