لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۳

بیمارستان های خصوصی ایران در خطر ورشکستگی


مسئولان بیش از ۵۰ بیمارستان خصوصی تهران می گویند با ادامه وضع اقتصادی فعلی و عدم حمایت دولت در خطر ورشکستگی و تعطیلی قرار دارند. تعرفه جراحی و ویزیت پزشکان خصوصی در سال ۹۱ افزایش یافته اما بیمارستان‌های غیردولتی هنوز از عهده هزینه‌های خود برنمی‌آیند.

خبرگزاری مهر به نقل از دکتر سید شهاب‌الدین صدر، رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران نوشت با توجه به افزایش تورم و شرایط اقتصادی موجود و با وجود رشد ۲۰ درصدی تعرفه، اما هزینه ها هنوز جبران نشده است. به گفته او رشد ۲۰ درصدی تعرفه در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۱ نسبت به پارلاس اقدام مناسبی بود هرچند هنوز با تعرفه واقعی اختلاف دارد.

آقای صدر به مهر گفت: «تورم در حوزه سلامت ۲ برابر میزان اعلام شده یعنی حدود ۵۰ درصد است و جامعه پزشکی معتقد است که با توجه به افزایش قیمت ها و همچنین تغییرات بازار ارز که خرید تجهیزات و لوازم مصرفی پزشکی را تحت تاثیر قرار داده، ن تورم در حوزه سلامت، دو برابر تورم اعلام شده در جامعه یعنی حدود ۵۰ درصد است. او یادآوری کرده که تغییرات شدید بازار ارز، تهیه تجهیزات و لوازم مصرفی پزشکی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و لازم است تعرفه های اعلام شده برای سال ۹۱ تجدید نظر شود. »

او همچنین از شرکت های بیمه خواست هرچه زودتر بدهی های خود به بیمارستان های خصوصی را بپردازند و بیمه های تکمیلی برای جلوگیری از اختلال در ارائه خدمات به بیماران، قراردادهای خود را با بیمارستان های خصوصی تمدید کنند.

تعرفه خدمات درمانی بخش خصوصی به دنبال اعتراض گروه‌های پزشکی که به ثابت بودن تعرفه‌ها و افزایش هزینه‌ها معترض بودند، در بهار ۱۳۹۱ تغییر کرد که در نتیجه آن تعرفه ویزیت پزشکان ۳۰ درصد و حق‌الزحمه متخصصان داخلی، جراحی و بیهوشی ۲۰ درصد بالا رفت. هرچند این اقدام موجب عصبانیت وزارت بهداشت شد که می گفت طبق مصوبه مجلس وظیفه تعیین و ابلاغ تعرفه‌های بخش خصوصی برعهده دولت است.
XS
SM
MD
LG