لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۶

ایران و قبرس بازداشت علی اکبر صالحی را تکذیب کردند


علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران
علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران
دولت های ایران و قبرس گزارش های رسانه ای درباره بازداشت کوتاه مدت علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران در قبرس را تکذیب کردند.

روز پنجشنبه گزارش های متناقضی درباره بازداشت کوتاه مدت وزیر خارجه ایران در فرودگاه لارناکا منتشر شده بود. بنا به این گزارش ها، نام علی اکبر صالحی در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داشته و ماموران یک واحد ضدتروریستی در قبرس با اتکا به این فهرست وی را برای مدتی بازداشت کرده اند.

آقای صالحی که پیشتر ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را بر عهده داشت در سال های قبل به دلیل تحریم های بین المللی علیه برنامه اتمی ایران در فهرست افراد ممنوع الورود به اروپا بود. اما از دسامبر ۲۰۱۰ که محمود احمدی نژاد او را به عنوان وزیر خارجه معرفی کرد اتحادیه اروپا منع ورود علی اکبر صالحی به کشورهای اروپایی را لغو کرد.

بنا به برخی گزارش ها، از جمله بخش فارسی TRT ترکیه، علی اکبر صالحی اندکی پس از بازداشت در فرودگاه لارناکا آزاد شد. همچنین شماری از کاربران توییتر عکسی را منتشر کردند که مدعی بودند مردی که با دستبند در تصویر دیده می شود علی اکبر صالحی است اما پس از مدتی، اعتبار این عکس رد شد.

با این حال وزیر دادگستری قبرس به روزنامه انگلیسی زبان «قبرس میل» گفته است که ورود وزیر خارجه ایران به این کشور با «تاخیر» صورت گرفته زیرا میان پلیس و وزارت خارجه قبرس ناهماهنگی وجود داشته است.

علاوه بر مقام های قبرس ، وزارت خارجه ایران گزارش های مربوط به بازداشت صالحی را در سفر به قبرس تکذیب کرده اند.

هفته قبل، محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران در سفر به برزیل با وضعیت مشابهی مواجه شد و شماری از رسانه های داخل ایران از او انتقاد کردند. احمدی نژاد در آن سفر تقاضا کرده بود تا با همتای برزیلی اش ملاقات کند اما این تقاضا رد شد و در عوض عکسی از رییس جمهور ایران منتشر شد که او را در یک عکس یادگاری با نیروهای امنیتی فرودگاه در برزیل نشان می داد.
XS
SM
MD
LG