لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

ایران خواهان بازنگری اتحادیه اروپا در تحریم نفت شد


جمهوری اسلامی ایران از اتحادیه اروپا خواسته است در تحریم واردات نفت ایران که قرار است از اول ژوئیه به اجرا درآید بازنگری کند و می گوید خواهان «تعامل» با اتحادیه است.

دولت های اروپایی روز دوشنبه رسماً تحریم را تصویب کردند، و در خواست یونان را برای مستثنی شدن از آن جهت کمک به بحران اقتصادی کشور نپذیرفتند.

خبرگزاری رویترز می گوید علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران درخواست خود را در گفت و گو با خبرنگاران در قبرس اعلام و ابراز امیدواری کرد اتحادیه اروپا با «منطق و درایت بیشتر» به مساله نگاه کند. او اظهار عقیده کرد که مناقشه به نفع هیچ طرفی نیست.

صالحی گفت امیدوار است قبرس، که روز اول ژّوئیه ریاست ادواری اتحادیه اروپا را به دست می گیرد، به کاهش موانعی که در مناسبات بین ایران و اتحادیه اروپا وجود دارد کمک کند.

بنا به گزارش رویترز، دولت های اروپایی روز دوشنبه به ایران هشدار داده اند اگر درخواست کشورهای اروپایی در محدود ساختن برنامه های اتمی خود را همچنان نادیده بگیرد، ممکن است بر فشارها افزوده شود.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در جلسه ای در لوکزامبورگ گفتند بعد از اجرای تحریم ها، برای این که مطمئن شوند دولت های اروپایی به اندازه کافی به نفت خام دسترسی دارند، ممکن است در تصمیمشان بازنگری کنند.

رویترز می گوید وزیر امورخارجه ایران در سخنانش، پرونده ایران را «ساختگی و سیاسی» نامید و در اشاره ای به مذاکرات نافرجام اخیر بین ایران و شش قدرت جهانی در مسکو گفت: «ممکن است (مذاکرات) گاهی متوقف شود، و آن گونه که هر کسی می خواهد به آسانی پیش نرود، اما از آنجا که در مسیر درست قرار دارد، و هر دو طرف مایل هستند راه حلی پیدا شود، من پایان کار را روشن می بینم.»
XS
SM
MD
LG