لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

محمد سرافراز، رئیس سازمان صدا و سیما شد


محمد سرافراز، رئیس جدید صدا و سیما
محمد سرافراز، رئیس جدید صدا و سیما

رهبر ایران، محمد سرافراز را به ریاست رادیو و تلویزیون رسمی ایران منصوب کرد.

محمد سرافراز، از مدیران با سابقه صدا و سیما که از سوی آیت الله علی خامنه‌ای به ریاست این سازمان برگزیده شده است، با پایان یافتن دوره پنجساله دوم ریاست عزت الله ضرغامی، جانشین او شده است.

تعیین رئیس صدا و سیما یا عزل او، بر اساس قانون اساسی ایران، از اختیارات رهبر ایران است و شورای نظارت بر صدا و سیما، بر عملکرد این سازمان نظارت کرده و به رهبر ایران گزارش می‌دهد. هر یک از قوای سه‌گانه دو نماینده در این شورا دارد.

محمد سرافراز که پیش از این معاونت برون مرزی صدا و سیما را بر عهده داشته است، طی سالهای اخیر چند شبکه از جمله پرس تی وی به زبان انگلیسی و العالم به زبان عربی را راه‌اندازی کرده است. او که دکترای علوم سیاسی از دانشگاه بیروت است، ۲۰ سال سابقه کار در صدا و سیما را دارد.

پدر محمد سرافراز، نماینده رهبر ایران در سازمان هواپیمایی ایران بود و یکی از برادران او در جنگ ایران و عراق کشته شد. برادر دیگر او، جواد سرافراز، مسئول دفتر محمد بهشتی بود و به همراه او در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیرماه سال ۶۰، کشته شد.

محمد سرافراز، رئیس جدید صدا و سیما، دو سال پیش با حکم رهبر ایران به عنوان یکی از اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی نیز انتخاب شده بود.

رهبر ایران روز یکشنبه در حکمی جداگانه عزت الله ضرغامی، رئیس پیشین صدا و سیما را به عضویت در شورای انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی منصوب کرد.

چالش‌های رسانه ملی

اگر چه مقامات حکومتی در ایران از صدا و سیما با عنوان رسانه ملی یاد می‌کنند، اما منتقدان حکومت ایران عملکرد صدا و سیما را دور از ویژگی‌های یک رسانه ملی می‌دانند. جهت‌گیری صدا و سیما در پوشش حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ یکی از مواردی بود که بسیاری آن را عملکرد جناحی و نه ملی دانستند. پوشش دادگاههای سیاسی و پخش اعترافاتی که به گفته منتقدان حکومت ایران و فعالان حقوق بشر در شرایط ناعادلانه اخذ شده بودند، در دوره مدیریت ضرغامی همچون دوره‌های پیشین صدا و سیما ادامه یافت.

از سوی دیگر، گرایش بخش بزرگی از جامعه ایران به شبکه‌های ماهواره‌ای یکی از چالش‌های تلویزیون رسمی ایران در دوره مدیریت ضرغامی بود. صدا و سیما اگر چه تلاش کرده است تا با راه اندازی شبکه‌های جدید، مخاطبان خود را حفظ کند، اما آمارهای اعلام شده حکایت از استفاده ۶۰ تا ۷۰ درصد از مردم ایران از ماهواره‌های تلویزیونی دارد.

XS
SM
MD
LG