لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

معاون روحانی: صدا و سیما ذهن مردم را نسبت به دولت تخریب می‌کند


محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری ایران
محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری ایران

معاون رئیس جمهوری ایران با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در بررسی عملکرد دولت، گفت که این رسانه ذهن مردم را نسبت به گزارش‌های دولت تخریب می‌کند.

محمد باقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری ایران، که برای ارائه توضیحاتی درباره آمارهای دولت نظیر ایجاد ۴۰۰ هزار شغل جدید طی ۶ ماه گذشته، در یک برنامه تلویزیونی حاضر شده بود، با بیان اینکه همه دولت‌های پیشین با همین فرمول کنونی میزان اشتغال را می‌سنجند گفت: «ایجاد ۴۰۰ هزار شغل در شش ماه جای مطالعه داشته و قابل هو کردن نیست و تخریب ذهن مردم نسبت به این ادعا نوعی بی انصافی است.»

طی روزهای گذشته مرکز آمار ایران اعلام کرد که در ۶ ماه گذشته ۴۰۰ هزار نفر از تعداد بیکاران کاسته شده است اما صدا و سیما و برخی از رسانه‌ها آمار کاهش بیکاری را نادرست دانستند. نوبخت از برنامه‌های تلویزیونی انتقاد کرد که بدون حضور کارشناس و با نمایش یک انیمیشن آمار‌های دولت را زیر سوال می‌برد. به گفته نوبخت هنگامی که اعلام شد نرخ بیکاری یک درصد کاهش یافته صدا و سیما در یک برنامه سوالی برای مردم طرح کرد که «آیا کاهش یک درصدی نرخ بیکاری را حس میکنید؟» در حالیکه او معتقد است صدا و سیما باید به جای این کار، با کمک کارشناسان نحوه محاسبه را بررسی می‌کرد.

آمار بیکاری در ایران توسط مرکز آمار ایران و به شکل سرشماری فصلی صورت می‌گیرد. در این سرشماری تعداد بیکاران و شاغلان در یک جامعه محدود مثلا ۶۰ هزار نفری شمرده شده و به کل جامعه تعمیم داده می‌شود. کارشناسان اقتصادی این نحوه آمارگیری اشتغال را به خصوص برای به دست آوردن آمارهای فصلی، غیردقیق و کم کارآمد می‌دانند.

در عین حال نوبخت می‌گوید که آمارهای قبلی و حتی آمارهای دولت‌های پیشین هم با همین روش گرفته شده‌اند و بنابراین می‌شود آن آمارها را با آمار کنونی مقایسه کرد. او سرمایه‌گذاری‌های دولت و بخش خصوصی و فعال شدن پروژه‌های استانی را موجب کاهش بیکاری دانست.

معاون رئیس جمهوری ایران، در بخش دیگری از سخنان خود گفت که وقتی دولت اعلام کرد بانک‌ها از فردا وام ازدواج قرض‌الحسنه پرداخت می‌کنند، می‌دانست که صدا و سیما دنبال پیدا کردن بانکی است که احتمالا هنوز از پرداخت وام باخبر نشده و وام ازدواج پرداخت نمی‌کند. نوبخت گفت: «همین کار را هم انجام دادند و صبح اول وقت رفتند تا یک نفر را پیدا کنند که آیا وام ازدواج گرفته اید یا نه؟ و البته همان شب شبکه دو و خبر ۲۰:۳۰ اعلام کرد که اغلب وام ازدواج نگرفته‌اند و بعد هم این موضوع را وصل کرد به رانت ۶۵۰ میلیونی و مطالبات معوق و ...»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز اواخر مرداد ماه گذشته گفت که دولت کارهای بسیاری انجام داده اما «رسانه ملی حاضر نیست خدمات دولت را برای مردم تبیین کند».

XS
SM
MD
LG