لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

یک سند دولت آمریکا: علت کرونا از نشت آزمایشگاهی در چین بود


مرکز ویروس‌شناسی در ووهان که برخی معتقدند ویروس کرونا از اینجا نشت کرد.
مرکز ویروس‌شناسی در ووهان که برخی معتقدند ویروس کرونا از اینجا نشت کرد.

روزنامه وال‌استریت ژورنال می‌گوید یک سند محرمانه دولت آمریکا نشان می‌دهد وزارت انرژی آمریکا همراه با اف‌بی‌آی علت همه‌گیری کرونا را نشت این ویروس از یک آزمایشگاه در چین می‌دانند.

همه‌گیری کرونا به ابتلای حدود هفتصد میلیون نفر در جهان و مرگ دست‌کم ۶.۷ میلیون نفر منجر شد.

روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارش خود نوشت که به تازگی یک گزارش طبقه‌بندی شده محرمانه آژانس اطلاعات ملی ایالات متحده در اختیار کاخ سفید و کنگره قرار گرفته است و در آن ارزیابی جدید وزارت انرژی مشابه چیزی است که پیشتر اف بی آی گزارش داده بود.

براساس این گزارش، هرچند برخی از نهادهای آمریکایی نشت ویروس را عامل همه گیری کرونا دانسته‌اند اما چهار سازمان اطلاعاتی دیگر آمریکا همچنان بر این باورند که انتشار ویروس کرونا به صورت طبیعی صورت گرفته است.

هنوز سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، نتوانسته نسبت به منشا انتشار این ویروس به یک جمع‌بندی برسد.

پیشتر گفته شده بود که همه‌گیری کرونا منشاء حیوانی داشته و از حیوان به انسان‌ها منتقل شده است.

اما از میانه بحران کرونا، برخی گفتند آزمایشگاه‌‌های ویروس شناسی در شهر ووهان چین عامل انتشار این بیماری است. ووهان اولین شهر جهان بود که کرونا در آن همه گیر شد.

چین از اساس آغاز کووید از ووهان را رد می‌کند و می‌گوید ویروس کرونا از خارج، وارد این کشور شد. بر خلاف این نظر، نهادهای اطلاعاتی آمریکا تاکید دارند که اولین ویروس کرونا در آبان چهارسال پیش از ووهان به دیگران سرایت پیدا کرد.

XS
SM
MD
LG