لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

نامه نگاری منتقدان احمدی نژاد به خامنه ای تایید شد


محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران، تایید کرد که برخی از وزرای سابق و منتقدان دولت احمدی نژاد نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشته اند. با این حال، او مدعی شد که اصل این نامه برای عزل و سلب اختیار از محمود احمدی نژاد نیست.

آقای رضایی در حاشیه نشست «رسانه و چشم انداز» که در تهران برگزار شد، گفت «آقایان در نامه ای تاکید کرده بودند که ستاد فراقوه ای تشکیل شود و این ستاد اختیارات زیادی را داشته باشد.»

وی افزود: «رسانه ها و طرفداران دولت در این زمینه بزرگنمایی کردند و گفتند که رئیس جمهور دیگر جایگاهی ندارد، اما اصلا در این نامه به این موضوع اشاره ای نشده بود. حتی رئیس جمهور می تواند همچنان مسئولیت این ستاد پیشنهادی را بر عهده بگیرد.»

محسن رضایی اولین مقامی است که نامه منتقدان به رهبر جمهوری اسلامی ایران را تایید می کند. هفته گذشته روزنامه ایران، ارگان مطبوعاتی دولت فاش کرد برخی از وزرای دولت احمدی نژاد نامه ای به یکی از مقامات عالی نظام نوشتند و خواستار تشکیل شورایی برای اداره امور کشور شدند. در رسانه ها معمولا منظور از «مقام عالی نظام»، آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است.

بنا بر ادعای روزنامه ایران، منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه و مصطفی پورمحمدی، رییس سازمان بازرسی کل ایران و وزیر سابق کشور، این نامه را نوشتند و داوود دانش جعفری وزیر سابق اقتصاد و فرهاد رهبر رییس سابق سازمان برنامه و بودجه هم آن را امضا کرده اند. وجه مشترک همه این امضا کنندگان نامه، حضورشان در دولت احمدی نژاد و بعد عزل از سوی وی است.

با انتشار این نامه ، دو گروه واکنش نشان دادند. امضا کنندگان از جمله منوچهر متکی موضوع را تکذیب کردند. در عین حال، برخی نمایندگان مجلس با تایید خبر چنین نامه ای، اعلام کردند نامه ای مشابه از سوی نمایندگان مجلس به رهبر جمهوری اسلامی ارسال شده است.

با بروز اختلاف نظر بین آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد، بیش از یکسال است که برخی همراهان سابق رییس دولت ایران، از او انتقاد می کنند. منتقدان، دولت احمدی نژاد را به سوء مدیریت و همچنین فساد اداری و مالی متهم می کنند.

در یکسال اخیر برخی از نزدیکان احمدی نژاد به ارتباط با عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی و پرونده اختلاس بیمه ایران متهم شده اند. با اینکه نام افرادی چون اسفندیار رحیم مشایی، محمدرضا رحیمی و برخی وزرای دولت در دادگاه رسیدگی به اتهامات اختلاس ها آمده اما تاکنون آنها به دادگاه احضار نشده اند. محمود احمدی نژاد همواره تاکید دارد دولت او، «پاک ترین» دولت است.

آنچه روزنامه ایران به عنوان نامه منتقدان برای سلب اختیار از محمود احمدی نژاد فاش کرده، طرحی است که این منتقدان پیشنهاد کرده اند تا در یکسال باقیمانده از عمر دولت احمدی نژاد اجرا شود. پیشنهاد دهندگان می گویند بخاطر عملکرد احمدی نژاد، اختیارات از او سلب شود و دیگر قدرت تصمیم گیری در مدت باقیمانده نداشته باشد.

آیت الله خامنه ای یا دفتر او تاکنون واکنشی به این خبرها نشان نداده اند. از زمان روی کار آمدن دولت احمدی نژاد، آیت الله خامنه ای همواره از او حمایت کرده است. این حمایت در سال ۸۸ و بعد از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری پر رنگ تر شد.
با اینکه منتقدان اصرار بر عزل و کاهش اختیارات رییس دولت دارند اما نزدیکان آیت الله خامنه ای می گویند او مایل است دولت احمدی نژاد یکسال باقیمانده را بدون حاشیه به پایان برساند.
XS
SM
MD
LG