لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

طرح دوباره پرونده فساد نماینده بابلسر با انتشار اسناد معامله و حکم دادگاه


همزمان با آغاز بررسی صلاحیت‌ داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، خبرگزاری ایلنا با انتشار تصویر حکم دادگاه تجدیدنظر، به موضوع نقش یک نماینده مجلس در زمین خواری در بابلسر پرداخته است.

به نوشته این خبرگزاری، رای قطعی به پس دادن زمین‌های بنیاد مستضعفان در بلوار ساحلی بابلسر در تیرماه سال ۹۳ صادر شده است اما مقداد نجف‌نژاد، نماینده بابلسر در مجلس شورای اسلامی که در تحویل گرفتن زمین از بنیاد مستضعفان نقش داشته است همچنان خود را از اتهام زمین خواری مبرا می داند.

به گفته خبرگزای ایلنا نجف زاده قطعه زمینی ۸ هکتاری را به قیمت ۵۰ میلیون تومان از بنیاد مستضعفان در بلوار ساحلی بابلسر بابت ساخت کتابخانه، زمین بازی و پارک و ایجاد موسسه فرهنگی خانه جوان بابلسر خریداری کرده اما پس از مدتی این اراضی که قرار بود صرف ساخت پروژه های عام المنفعه شود را به اشخاص حقیقی و حقوقی ثالث فروخت.

موضوع فروش ارزان ۸ هکتار از زمین‌های بنیاد مستضعفان از آنجا به دادگاه کشیده شد که این بنیاد طی شکایتی خواستار لغو شدن آن معامله شد.

مقداد نجف نژاد، نماینده بابلسر سال ۱۳۷۷ به عنوان نماینده هیات امنای موسسه ای به نام موسسه فرهنگی خانه جوان بابلسر درخواست دریافت این زمین را برای ساخت اماکن فرهنگی نظیر کتابخانه، پارک و زمین بازی کرد و بنیاد نیز با فروش این زمین به موسسه موافقت کرد اما چند سال بعد مشخص شد اصلا موسسه ای به آن نام وجود ندارد. ضمن اینکه بنیاد ادعا کرد که به دلیل این که زمین به مصارفی دیگر رسیده و به اشخاص بعدی فروخته شده است، معامله باید فسخ شود.

ایلنا می نویسد طبق رای دادگاه، مهم ترین تخلفات این نماینده مجلس در پرونده زمین خواری بابلسر تشکیل موسسه موهوم واخذ زمین به نام موسسه موهوم است. همچنین خریدن زمین فوق به قیمت ۵۰ میلیون تومان طی سه فقره چک که هنوز یک فقره از آنها پرداخت نشده است و اکنون قیمت این زمین ها بالغ بر چندین ده میلیارد تومان برآورد می شود از دیگر تخلفات او است.

از دیگر تخلفات پرونده این است که قرار بوده کاربری زمین برای شهربازی و انجام امور فرهنگی باشد اما پس از تحویل زمین و پس از قطعه بندی برای مسکونی به افراد عادی واگذار شده است. در گزارش ایلنا از این نماینده اصولگرای مجلس پنجم، ششم، هشتم و نهم استان مازندران تحت عنوان م.ن یاد می شود.

دادرسی این پرونده سالها طول کشید تا اینکه تیر ماه سال گذشته دادگاه رای قطعی فسخ معامله و بازگرداندن زمین به بنیاد مستضعفان را صادر کرد. دادگاه در رای خود تایید کرد که موسسه ای که این نماینده مجلس و چند نفر دیگر خود را اعضای هیات امنای آن اعلام کرده‌ بودند، وجود خارجی نداشته و یک "موسسه موهوم" بوده است.

خبرگزاری کار ایران می گوید از رای قطعی دادگاه نزدیک به یک سال می گذرد امانجف نژاد هنوز اراضی را پس نداده و محکومیت دو سال حبس او نیز اجرا نشده است.

آقای نجف نژاد همان موقع در نامه ای به رئیس مجلس ادعا کرد که او و اطرافیانش هیچگاه زمینی دریافت نکرده‌اند.

تابستان گذشته با مطرح شدن این پرونده در صحن علنی مجلس، مشاجره لفظی تندی به احمد توکلی، نماینده تهران و مقداد نجف نژاد، نماینده بابلسر در گرفت.

XS
SM
MD
LG