لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۸

بازرس ویژه دولت زمین‌ خواری مقامات در گردنه حیران را پیگیری می‌ کند


انتخاب بازرسی ویژه برای پرونده زمین‌خواری گردنه حیران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

بازرس ویژه‌ای از سوی ریاست جمهوری ایران مامور پیگیری پرونده زمین‌خواری میلیاردی در گردنه حیران شده است. شماری از نمایندگان مجلس ایران در گفتگو با رسانه‌های داخلی عنوان کرده‌اند که پای گروهی از نمایندگان سابق مجلس و مقامات دولت‌های محمود احمدی نژاد در این پرونده در میان است.

گردنه حیران در میان راه ارتباطی آستارا و اردبیل یکی از جاذبه‌های طبیعی نامدار و چشم‌نواز ایران است، اما این روزها نامش به واسطه افشای زمین خواری میلیاردی گروهی از مسولان حکومتی به رسانه‌ها کشیده شده است.

کمال‌الدین پیرمؤذن نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی، روز جمعه به خبرگزاری ایسنا گفت، اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی یک بازرس ویژه را مامور پیگیری این پرونده کرده است.

صفر نعیمی نماینده آستارا در مجلس نیز روز پنجشنبه به روزنامه آفتاب یزد گفت، در پرونده زمین‌خواری گردنه حیران، نام برخی از نمایندگان سابق مجلس و وزرای دولت پیشین به عنوان متهم به چشم‌ می‌خورد.

به گفته آقای نعیمی ۱۰۰ هکتار از زمین‌های این منطقه که جزو کاربری زراعی است، توسط متخلفین با قیمت نازلی خریداری شد و آنها با استفاده از نفوذشان در آن جا ساخت و ساز کردند؛ بدون این که مجوز و پروانه اخذ کنند.

به گفته این نماینده مجلس، عمده این زمین خواری‌ها از زمان یکی از نمایندگان مجلس شروع شده و پس از آن پای مدیران دولتی دوره محمود احمدی نژاد توسط این نماینده به گردنه حیران رسیده است.

روز چهارشنبه، عزت‌الله یوسفیان‌ ملا عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، برای نخستین بار اعلام کرد که پرونده زمین‌خواری گردنه حیران در آخرین نشست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مطرح شده، که در آن ابتدا اراضی ملی تصرف شده و سپس ساخت و سازهای میلیاردی در آن انجام شده است.

به گفته آقای یوسفیان ‌ملا، برخی مقامات مناطق خوش آب و هوا را شناسایی کرده و برای تصرف آنها اقدام می‌کنند.

از سوی دیگر ابراهیم رئیسی ‌دادستان کل ایران روز پنج شنبه و در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران گفت زمین خواری، جدا از گردنه حیران، در نقاط مختلف ایران - از جمله تهران و دماوند - نیز وجود دارد. او وعده برخورد با متخلفان را داده است.

XS
SM
MD
LG