لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۱

بازداشت مدیرعامل سابق بانک دی؛ آیا نوبت به تخلفات بنیاد شهید هم می‌رسد؟


مراسم تودیع احمد شفيع‌زاده(نفر دوم از سمت راست) - خرداد ۱۳۹۵
مراسم تودیع احمد شفيع‌زاده(نفر دوم از سمت راست) - خرداد ۱۳۹۵

احمد شفيع‌زاده مدیر عامل سابق بانک دی، که یک نهاد مالی وابسته به بنیاد شهید است، بازداشت شده است.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور اعلام کرد که گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از بنیاد شهید در دستور کار مرجع قضایی قرار دارد و در همین زمینه مدیر عامل سابق بانک دی "به لحاظ اتهامات انتسابی" بازداشت شده است.

بانک دی که وابسته به "بنياد شهيد و امور ايثارگران" است، در سال ۱۳۸۹ و در دولت محمود احمدی‌نژاد آغاز به کار کرد. احمد شفيع‌زاده از آذر ۱۳۹۲ مدیریت این بانک را بر عهده گرفت و تا خرداد ماه امسال در این سمت حضور داشت.

با این حال مسعود زریبافان رئیس سابق بنیاد شهید و از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، به خبرگزاری تسنیم گفته که " مدیر عامل بازداشت شده بانک دی، مدیرعامل منصوب در دولت یازدهم است و تخلفاتی که منجر به بازداشت ایشان شده ربطی به تحقیق و تفحص از بنیاد در دوره مدیریتی اینجانب در بنیاد شهید و امور ایثارگران ندارد."

مجلس شورای اسلامی از دوره نهم به دنبال تحقیق و تفحص از بنیاد شهید بود و برخی نمایندگان هم از فساد چند صد میلیارد تومانی در این نهاد و برخی زیرمجموعه‌های آن، مانند بانک دی، خبر می‌دادند.

مشخص نیست چرا با گذشت چند سال، نتایج این تحقیق و تفحص منتشر نشده و در دستور کار قرار نمی‌گیرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی مرداد ماه امسال اعلام کرد: " تحقیق و تفحص در مجلس قبل با چند صد میلیون خرج انجام شد و بعد رفت در کمیسیون ماند و اصلا متوجه نشدیم چه شد! البته ظاهرا به نکاتی هم رسیده بودند اما این تحقیق و تفحص قابل انتقال به مجلس فعلی نیست."

XS
SM
MD
LG