لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

دادستان تهران: بابک زنجانی بدهی‌اش را بپردازد عفو می‌شود


بابک زنجانی در جلسه دادگاه
بابک زنجانی در جلسه دادگاه

مقامات قضایی جمهوری اسلامی از دادن مهلت به بابک زنجانی و احتمال عفو او در صورت پرداخت بدهی‌هایش خبر می دهند.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران روز سه‌شنبه ۳۰ بهمن گفته است که در حکم بابک زنجانی آمده اگر وجوه را برگرداند، می تواند مشمول ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی شود. یعنی به شکلی مشمول عفو شود.

بابک زنجانی، میلیاردر جوانی بود که در زمان تحریم‌های بین‌المللی علیه صنعت نفت و شبکه بانکی ایران برای دور زدن تحریم‌ها و کمک به فروش نفت با دولت احمدی نژاد رئیس جمهوری وقت ایران همکاری می‌کرد. اما پس از آن متهم شد که به نام دور زدن تحریم‌ها اقدام به جعل، پولشویی و کلاهبرداری کرده است.

او به اتهام پرداخت نکردن بدهی ۱۰ هزار میلیارد تومانی خود به دولت و «فساد فی الارض» در اسفند ۹۴ به اعدام محکوم شد اما برخلاف رویه جمهوری اسلامی این حکم پس از گذشت سه سال اجرایی نشده است.

پیشتر مقامات قضایی عفو بابک زنجانی را که زمانی با دولت وقت ایران نزدیک بود، به پرداخت بدهی‌هایش به دولت منوط کرده بودند و حالا قوه قضائیه جمهوری اسلامی می گوید که نجات جان او در دست خودش است.

حکم اعدام بابک زنجانی در شرایطی تا به امروز اجرا نشده که قوه قضائیه در سایر پرونده‌های اقتصادی به نام «فسادمالی» با سرعت عمل کرده و حکم اعدام افرادی همچون «سلطان سکه» را به عنوان مفسد اقتصادی در فاصله‌ای کوتاه به اجرا گذاشتند.

احکامی که پس از افزایش شدید نرخ دلار و سکه در ایران در قالب پرونده‌های مفاسد اقتصادی صادر شد.

پیشتر نیز رهبر جمهوری اسلامی در تیرماه امسال سه روز پس از آغاز اعتصاب بازاریان تهران در اعتراض به نوسان‌های قیمت دلار، گرانی و رکود اقتصادی، به دستگاه قضایی دستور برخورد با اختلالگران امنیت اقتصادی را داده بود.

اما این تغییر رفتار جمهوری اسلامی با برخی متهمان نزدیک به حکومت از جمله بابک زنجانی بی سابقه نیست به طوری که پیشتر نیز با وثیقه متهمان سرشناس دولتی در پرونده‌های تخلفات مالی موافقت شده و آن‌ها به راحتی آزاد می‌شوند در حالی‌که برای متهمان در پرونده‌های سیاسی عقیدتی مبالغ هنگفتی تعیین می‌شود تا قادر به تودیع وثیقه‌های نباشند و یا در مواردی با وجود تامین وثیقه، از سوی دادگاه پذیرفته نمی شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG