لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

حکم اعدام شرکای بابک زنجانی به ۲۰ سال زندان تغییر کرد


قاضی پرونده متهمان نفتی از صدور حکم ۲۰ سال زندان برای متهمان دوم و سوم پرونده خبر داد. آنها پیشتر به اعدام محکوم شده بودند.

حمید فلاح هروی و مهدی شمس، شرکای بابک زنجانی، متهم ردیف اول پرونده موسوم به فساد نفتی هر یک به ۲۰ سال زندان و بازگرداندن اموال محکوم شدند.

این دو نفر پیشتر به اتهام «فساد فی الارض، اخلال در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در جعل، کلاهبرداری و پول‎شویی» به اعدام محکوم شده بودند اما دیوان عالی کشور حکم آنها را نقض کرد. بدین ترتیب رسیدگی به پرونده آنها از سال گذشته بار دیگر آغاز شد.

پرونده قضایی موسوم به فساد نفتی در پی روی کار آمدن دولت حسن روحانی به جریان افتاد و در جریان آن بابک زنجانی، بازرگانی که معاملات کلانی با نهادهای حکومتی داشت، متهم شد که در جریان تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، از دولت نفت برای فروش تحویل گرفته اما پول آن را پس از فروش به شرکت نفت پس نداده است.

او و شرکایش همچنین متهم هستند که در حالیکه نظام مالی ایران تحت تحریم بود، برای دور زدن تحریم‌ها، انجام معاملات و پرداخت پول طلبکاران دولت ایران، از دولت پول دریافت کردند اما این پول را به طلبکاران پرداخت نکردند.

حمید فلاح هروی نفر دوم در معاملات بابک زنجانی و از همکاران اصلی او بود، مهدی شمس نیز در ترکیه و دوبی با بابک زنجانی همکاری نزدیکی داشت و برخی رسانه‌ها هم از همکاری او با رضا ضراب، تاجر جوانی که از سوی آمریکا متهم به دور زدن تحریم‌های ایران شد، خبر داده بودند.

بابک زنجانی و شرکای او به منظور کمک عبور دولت احمدی نژاد از فشار تحریم‌های بین المللی وارد معاملات بزرگ با بانکها، وزارتخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ دولتی شدند، یک سال پس از روی کار آمدن دولت روحانی متهم شدند که به نام دور زدن تحریم‌ها اقدام به جعل، پولشویی و کلاهبرداری کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG