لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

کرونا در ایران | احتمال آغاز موج ششم همه‌گیری کرونا موجب نگرانی مقامات بهداشتی شده است


کرونا در ایران - آرشیو
کرونا در ایران - آرشیو

شمار قربانیان کرونا در ایران از مرز ۱۲۴ هزار نفر گذشت. در همین حال روند کاهشی ابتلا به کرونا در کشور متوقف شده و یک مقام وزارت بهداشت در مورد آغاز احتمالی موج ششم همه‌گیری کرونا پیش از عبور از پیک پنجم، ابراز نگرانی کرده است.

مسعود یونسیان، رئیس کمیته راهبری مطالعات واکسیناسیون وزارت بهداشت، با اشاره به توقف روند کاهشی کرونا در کشور و پایین بودن درصد افرادی که هر دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند، درباره احتمال شروع موج ششم همه‌گیری در ایران هشدار داد.

او در گفتگو با خبرگزاری ایسنا دلیل توقف روند کاهشی ابتلا به کرونا را اختلاط قابل ملاحظه در انتهای ماه محرم و در پی سفرهای داخلی و راهپیمایی اربعین عنوان کرد و گفت که نگرانی کنونی رسیدن به وضعیت افقی در سطحی نسبتاً بالا و شروع احتمالی موج ششم پیش از عبور از پیک پنجم همه‌گیری است.

برخی مسئولان و کارشناسان حوزه بهداشت نیز پیشتر درباره احتمال شیوع گونه‌های جدید ویروس کرونا و شکل‌گیری پیک ششم در پائیز امسال، به ویژه پس از بازگشت راهپیمایان اربعین از عراق بدون دادن تست کووید-۱۹ هشدار داده بودند.

به گفته مسعود یونسیان تا ۲۱ مهر حدود ۷۵ درصد افراد واجد شرایط یک دز واکسن دریافت کرده‌اند و به این ترتیب تنها ۲۵ درصد جمعیت کشور با دریافت هر دو دز واکسن کرونا و گذشت دو هفته از تزریق دز دوم در مقابل ابتلای شدید یا مرگ ناشی از کووید-۱۹ مقاوم شده است.

وزیر بهداشت روز یکشنبه در جلسه شورای عالی نظام پرستاری بر لزوم آماده‌باش برای مواجهه با پیک جدید کرونا در ایران تاکید کرد و گفت هنوز بابت کرونا و پیک ششم خاطرمان آسوده نیست.

طبق اعلام روز یکشنبه روابط عمومی وزارت بهداشت در یک شبانه روز گذشته ۱۱ هزار و ۳۹۶ بیمار جدید کووید-۱۹ در ایران شناسایی شده و ۱۹۹ تن بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند که شمار مجموع قربانیان این بیماری در کشور را به ۱۲۴ هزار و ۷۵ نفر رساند.

منابع مستقل آمار واقعی کرونا در ایران را به مراتب بالاتر از آماری می‌دانند که دولت منتشر می‌کند.

XS
SM
MD
LG