لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

کرونا در ایران | «زمین‌گیر شدن» تولیدکنندگان واکسن‌ داخلی؛ بیماران «آزادانه» در شهر تردد می‌کنند


وزارت بهداشت ایران از روز ۲۰ مهر تا ۲۱ مهر، ۱۲ هزار و ۲۹۸ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را تأیید کرد.

به این ترتیب، مجموع مبتلایان کرونا در ایران به ۵ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۸۳ نفر رسید.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹۴ بیمار دیگر جان باختند و مجموع جان‌باختگان کرونا به ۱۲۳ هزار و ۲۷۵ نفر رسید.

بسیاری از جمله تعدادی از مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است.  • افزایش دوباره شاخص‌های کرونا و کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی

در روزهای گذشته، بار دیگر زمزمه افزایش مجدد موارد ابتلا و‌ مرگ و بروز پیک ششم کرونا در کشور به گوش می‌رسد.

در مازندران، آمارهای دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل نشان می‌دهد مجموع بستری‌شده‌های کرونا از روز یکشنبه ۱۸ مهر بار دیگر افزایش پیدا کرده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت ممکن است که این روند آغاز موج جدید کرونا در مازندران باشد.

قاسم اویس همچنین گفت آمار رعایت دستورالعمل های بهداشتی در استان مازندران به زیر ۴۵ درصد رسیده است.

یک‌ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز گفته است که افزایش بستری‌ها در روزهای اخیر جای «نگرانی جدی» دارد. حمید سوری گفت اگر متوسط روند افزایش شاخص‌های ابتلا، بستری و مرگ و میر دو هفته ادامه داشته باشد، باید آن را به عنوان پیک ششم کرونا محسوب کرد.او ضمن اشاره به اینکه چرخش ویروس در جامعه زیاد شده است افزود در صورت در نظر نگرفتن تمهیدات لازم برای کنترل ویروس، احتمال بروز پیک ششم طی چند هفته پیش رو دور از انتظار نیست.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری نیز پیش‌بینی کرده است که در روزهای آتی، موارد بیماری افزایش پیدا خواهد کرد.پیام طبرسی افزود زمانی که وضعیت قرمز می‌شود «تازه به فکر می‌افتیم.» او یکی از مشکلات موجود را تردد آزادانه بیماران در سطح شهر خواند و خواستار کنترل این معضل شد.

روایت‌های منتشر شده در فضای مجازی هم حکایت از بی‌اعتنایی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد.

در عین حال، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفته است رنگ‌بندی شیوع کرونا نزدیک دو هفته تا یک ماه از بروز و پیش‌بینی همه‌گیری کووید عقب است.

علیرضا ناجی می‌گوید در حال حاضر معیار رنگ‌بندی، وضعیت بیمارستان‌ها است و این باید تغییر کند.

  • «زمین‌گیر» شدن تولیدگان واکسن‌ داخلی​

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفته است قرار بود از داروسازی‌های پاستور و رازی واکسن پیش‌خرید کنند که عملاً اتفاق نیافتاد.

علی اسحاقی در گفت وگو با اعتماد آنلاین گفت قرار بود ۴۰ هزار داوطلب طی ۲۵ روز در فاز سوم کار آزمایی بالینی شرکت کنند، اما در این مدت حدود ۱۳ هزار داوطلب در مطالعات شرکت کردند.

همچنین رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی دلیل «زمین‌گیر شدن» شرکت‌های تولیدکننده واکسن‌ داخلی را حجم بالای واردات دانست.

او گفت: «اگر قرار بود واکسن وارد کنند، بهتر بود زودتر اتفاق می‌افتاد.»

این اظهارات با واکنش‌های متفاوتی در فضای مجازی همراه شده است. در حالی که عده‌ای معتقدند حمایتی که از واکسن برکت شد باید از واکسن رازی می‌شد، عده‌ای دیگر از اینکه مؤسسه رازی به فکر سود خود است و از حجم بالای واردات شکایت کرده است انتقاد کرده‌اند.

  • تداوم کمبود پرستار و عدم توجه به مشکلات پرستاران

معاون وزارت بهداشت می‌گوید میانگین تعداد پرستار در کشور، به ازای هر تخت بیمارستانی، زیر یک‌ نفر است.

عباس عبادی گفت در حالی که به ازای هر تخت بیمارستانی «در برخی کشورها ۶.۵ پرستار وجود دارد» این رقم در ایران ۱.۸ است.

پیشتر، یک عضو شورای عالی نظام پرستاری از عدم توجه به مشکلات و مطالبات پرستاران سخن گفته بود.

حامد سارانی به خبرگزاری ایرنا گفت که این موضوع باعث شده است تعداد زیادی از پرستاران مهاجرت کنند یا به شغل‌هایی غیر از پرستاری بپردازند.سارانی همچنین گفت که مبلغ پرداختی به پرستاران برای هزینه لباس، کفش، ایاب و ذهاب و حق مسکن از سال ۹۵ افزایش چندانی نداشته است و کمتر از یک دهم قیمت واقعی است.

XS
SM
MD
LG