لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۳

ادامه تعطیلی کرونایی سینماهای ایران؛ برخی سینماها آماده «تغییر کاربری» می‌شوند


آرشیو
آرشیو

در حالی که به گزارش سایت «اسکرین دیلی» سینماهای بیشتر کشورهای جهان بازگشایی شده اند، دو ساله شدن تعطیلی کرونایی سینماها در ایران باعث شده است به گفته رئیس انجمن سینماداران ایران «سینما‌ها به صورت کامل ورشکسته شوند.»

فروش عادی ۳۰۰ میلیارد تومانی سینماهای ایران در سال ۹۸ سینماداران ایران را امیدوار کرده بود که با افزوده شدن سینماهای بیشتر و احتمال آزاد شدن نمایش فیلم‌های خارجی در سال ۹۹، فروش گیشه به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد.

اما تعطیلی سینماها در ایران به دلیل همه‌گیری کرونا، باعث بسته شدن ۳۵۱ واحد سینمایی با ۶۳۱ سالن سینما شد؛ هرچند که ایران به نسبت جمعیت ۸۵ میلیونی خود باید ۸۵۰۰ سالن سینما داشته باشد. در مقایسه، باید گفت سینمای ترکیه با همین میزان جمعیت و با نمایش سالانه ۴۰۰ فیلم داخلی و خارجی از فروش بالای ۷۳۰ میلیون دلاری برخوردار است که با فروش ۱۵ میلیون دلاری ایران در بهترین دوران پیش از کرونا، قابل قیاس نیست.

به گفته مسئولان انجمن سینماداران کشور، یکی از دلایل کسادی گیشه در ایران اختصاص ۹۸ درصدی سالن های سینما به فیلم‌های ایرانی و ممنوعیت اکران فیلم‌های خارجی از جمله سینمای هالیوود است. حال آن که در سینمای هند با وجود حمایت قاطع از سینمای بالیوود، ۱۵ درصد اکران عمومی سینماها به تولیدات خارجی از جمله هالیوود اختصاص دارد. ترکیه نیز نیمی از اکران خود را به فیلم‌های خارجی اختصاص داده که نقش مهمی در اقبال عمومی به سالن‌های سینما در این کشور بازی می کند.

کارشناسان سینما می گویند از جمله دلایل موفقیت گیشه در ترکیه افزایش سانس‌های شبانه سالن‌های سینماست که نه تنها موجب رونق بازار جانبی سینما شده، بلکه زمینه ساز افزایش خشنودی و تفریح سالم مردم نیز شده است؛ موضوعی که در ایران جز در موارد استثنایی ممنوع بوده است.

در چنین شرایطی «مخارج کمرشکن» نگهداری سالن‌های بسته شده سینما باعث شده تا سینما عصر جدید در تهران، با جایگاه والای فرهنگی شناخته شده اش در میان دوستداران فیلم، آماده تغییر کاربری شود.

برخی از دوستداران سینما سیاست‌های محدودکننده فرهنگی حاکمیت را عامل مهمی در انتقال نمایش عمومی فیلم از سالن های سینما به گوشی کاربران می‌دانند و می‌گویند، این سیاست جز ورشکستگی و بیکاری بیشتر در حوزه فرهنگی دستاورد دیگری نداشته است.

XS
SM
MD
LG