لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۸

کر‌ونا در ایران | ۳ فوتی در ۲۴ ساعت؛ هشدار کارشناسان نسبت به احتمال بازگشت پاندمی


شمار روزانه مرگ و میر در آمار رسمی وزارت بهداشت ایران در‌ روز بیستم اردیبهشت به ۳ نفر کاهش پیدا کرد که دو مورد اعلام شده در تهران و یک مورد در البرز بوده است.

بر اساس این آمار، تعداد مبتلایان روزانه نیز به ۴۶۰ بیمار رسیده است.

این درحالی است که میزان مرگ و میر روزانه در روز قبل، ۱۲ نفر ثبت شده بود.

داده‌های «دنیای ما در قالب آمار» نشان می‌دهد میزان تست روزانه کرونا در ایران در هفته‌های اخیر روندی نزولی را طی کرده و کاهشی چشمگیر داشته است.

تست روزانه کرونا به ازای هر هزار نفر - متوسط هفتگی
تست روزانه کرونا به ازای هر هزار نفر - متوسط هفتگی

در حالی که شماری از رسانه‌های داخل ایران از «پایان پاندمی کرونا» خبر داده‌اند، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران تأکید کرده است که عنوان کردن این موضوع یک «اشتباه راهبردی» است.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا، همچنین گفت که منطقه چهارم، از لحاظ بستری و مرگ بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.

یک فوق تخصص مراقبت‌های ویژه نیز گفته است پایان فاز حاد پاندمی به معنای پایان واکسیناسیون و استفاده از ماسک نیست.

محمدرضا هاشمیان گفت تزریق دز سوم واکسن نیز به میزان مطلوبی نرسیده است.

او افزود اگر برنامه‌ریزی درستی انجام نشود، «احتمال دارد دوباره به دوران پاندمی برگردیم.»

عدم شفافیت وزارت بهداشت ایران در ارائه شواهد علمی واکسن‌ها به تردید عموم نسبت به واکسیناسیون به ویژه برای کودکان و زنان باردار دامن زده است. کودکان زیر ۱۲ سال تاکنون کمترین مشارکت را در واکسیناسیون عمومی ایران داشته‌اند.

این درحالی است که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران دوشنبه شب در پنجمین گفتگوی تلویزیونی خود، رسیدن آمار فوتی‌های روزانه ناشی از کرونا از ۷۰۰ نفر به ۷ نفر را به موفقیت دولت سیزدهم در تأمین واکسن و واکسیناسیون عمومی نسبت داد.

رئیسی همچنین تأکید کرد که در داخل کشور نیز «ظرفیت و توان بسیار بالایی» برای تولید و صادرات واکسن وجود دارد.

وزارت بهداشت از آبان‌ماه، واردات واکسن را متوقف کرده است و مقامات بهداشتی گفته‌اند که دیگر واکسن اهدایی نیز قبول نمی‌کنند.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران می‌گوید استفاده از نوع واکسن‌های نو ترکیب و ویروس کشته شده در ایران، ایمنی جمعی علیه کرونا ایجاد کرده است.

وزیر بهداشت ایران پیشتر نیز ادعا کرده بود نوع واکسن‌های استفاده شده در ایران از فایزر و مدرنا موفق‌تر عمل کرده است.

این در حالی است که هیچ مطالعه علمی و در این رابطه وجود ندارد و شواهد علمی قابل توجهی وجود دارد که خلاف گفته وزیر بهداشت ایران‌ را ثابت می‌کند.

XS
SM
MD
LG