لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

کرونا در ایران| واکسن‌های داخلی در انبار؛ انستیتو پاستور به‌دنبال واکسن جدید است


آرشیو
آرشیو

در‌ حالی که مقامات بهداشتی استان‌ها از پایین بودن آمار تزریق دز سوم و عدم استقبال مردم خبر داده‌اند، وزارت بهداشت ایران تزریق دز چهارم را به افراد بالای ۸۰ سال و «گروه‌های خاص» آغاز کرده است.

جمهوری اسلامی ایران از آبان گذشته واردات واکسن را متوقف کرده است.

وزارت بهداشت ایران همچنین گفته است که واکسن‌های اهدایی را نیز نخواهد پذیرفت و وزیر بهداشت می‌گوید تعهدی در قبال تولیدات مازاد داخلی ندارد.

هر چند این وزارتخانه آمار تفکیکی واکسیناسیون را ارائه نمی‌دهد، بررسی کارشناسان نشان می‌دهد واکسن‌های تولید داخل سهم چندانی در واکسیناسیون عمومی نداشته‌اند و تنها حدود ۱۲ درصد از کل واکسن‌های تزریق‌شده در کشور را تشکیل می‌دهد.

انستیتو پاستور ایران که واکسن پاستوکووک را با همکاری کوبا تولید کرده است می‌گوید هنوز ۳ میلیون دز واکسن در انبارش مانده است.

از طرفی، این مؤسسه اعلام کرد که آماده آغاز فاز بالینی واکسن جدید آدنوویروسی است که پاستوکوواد نام دارد.

واکسن‌های دیگر از جمله واکسن شرکت رناپ که گفته می‌شود مبتنی بر فن‌آوری «ام آر ان ای» است نیز در انتظار مجوز ورود به فاز بالینی به سر می‌برند.

در روزهای اخیر، آمار روزانه ابتلا به کرونا و مرگ ناشی از آن در ارقام رسمی وزارت بهداشت ایران کاهش یافته است. با این حال، بسیاری از کارشناسان بهداشتی نگران احتمال وقوع موج جدید به دلیل کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور هستند.

از طرفی، راه‌پیمایی روز قدس نیز پس از دو سال به صورت حضوری برگزار شد و این در حالی است که مقامات بهداشتی کشور تنها بر «رعایت پروتکل‌های بهداشتی» تأکید کردند در صورتی که به گفته تعدادی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی، نظارتی نیز بر اجرای پروتکل‌ها صورت نگرفت.

همچنین برخی به عدم الزام داشتن کارت واکسیناسیون برای شرکت در این مراسم اشاره کرده‌اند در حالی که واکسیناسیون برای دریافت شماری از خدمات در ایران اجباری است.

چندی پیش روزنامه همشهری در گزارشی از «کاسبی جدیدی» خبر داد که بر پایه صدور کارت جعلی واکسن استوار است.

در این گزارش در مورد کارت‌های دیجیتال واکسن «کاملا معتبر و قابل ارائه» آمده بود که متخلفان به شبکه اصلی ثبت اطلاعات وزارت بهداشت دسترسی دارند.

همشهری گزارش داده بود که صدور کارت‌های دیجیتال برای دو دز واکسن، ۵۰۰ هزار تومان است.

برخی شهروندان م‌گویند این موضوع، احتمال مشارکت برخی از زیرمجموعه‌های وزارت بهداشت در این کاسبی را برجسته کرده است.

XS
SM
MD
LG