لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

کرونا در ایران | هشدار نسبت به «موج سهمگین ششم» و احتمال جهش ویروس به سویه‌های خطرناک‌تر


اپلیکیشن ماسک وابسته به وزرات بهداشت ایران با صدور اطلاعیه ای هشدار داده است که گونه امیکرون ویروس کووید-۱۹ می‌تواند کشور را با «موج سهمگین ششم» مواجه کند.

در این اطلاعیه گفته شده است «در ابتدا تصور می‌شد امیکرون علائم خفیفی دارد و به بستری یا مرگ نمی‌انجامد. این تصور نادرست بود.» این اطلاعیه‌ همچنین خواستار «اعمال فوری تدابیر جدی» برای جلوگیری از افزایش مبتلایان شده است.

با وجود هشدارهای متعدد، هنوز محدودیت تازه‌ای در ایران اعمال نشده و مدارس نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهند. سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در این رابطه به روزنامه همشهری گفته است در اکثر کشورها مدارس باز است و از والدین خواسته تا پروتکل‌ها را به دانش‌آموزان یاد دهند.

اعظم گودرزی همچنین گفت «اگر شرایط اورژانسی شود قطعا ستاد ملی مقابله با کرونا مدارس را تعطیل خواهد کرد.»

پیشتر، معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی از اختلاف نظر بین دو وزارت بهداشت، و آموزش و پرورش خبر داده بود. صفدر سلطانی گفته بود ستاد ملی مبارزه با کرونا این موضوع را به توافق بین دو وزارتخانه واگذار کرده و از همین رو، هنوز مصوبه‌ای در این رابطه صادر نشده است.

از طرفی، تعداد واقعی موارد ابتلا به امیکرون در ایران مورد تردید است. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید کیت‌های تشخیصی بسیار کم و محدودی برای شناسایی امیکرون هست.

سعید ناطقی گفت، چه بسا بسیاری از بیماری‌هایی که امروز می‌بینیم که شبیه آنفلوانزا و سبک هستند، همان امیکرون باشند و افزود، میزان موارد ابتلا در هر استان «چندان قریب به واقع نیست.»

وی با اشاره به وضعیت خوب بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت اوضاع « به برکه ای آرام شبیه است که درونش تمساح است.»

در ایران، به دلیل محدودیت‌های توالی‌یابی ژنومی، تعداد کمی از نمونه‌ها آزمایش می‌شوند.

همچنین بر اساس گزارش‌های منتشر شده، روزانه تنها ۲۰ هزار تست کرونا در ایران انجام می‌شود.

پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، پیشتر گفته بود ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت باید روزانه یک میلیون تست یا حداقل روزانه ۱۰۰ هزار تست انجام دهد تا بتوان آمار دقیقی از موارد ابتلا به امیکرون به دست آورد.

از سوی دیگر، با پایین آمدن آمار رسمی ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران و از سرگرفته شدن فعالیت‌های اجتماعی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حساسیت نسبت به انجام تست کرونا کاهش پیدا کرده است.

معاون بهداشت ستاد مقابله با کرونا در استان تهران می‌گوید چون مراجعات مردم پایین است، آمار ابتلا به امیکرون هم دقیق نیست.

به گفته علیرضا اولیایی‌منش، رعایت پروتکل‌ها به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است و احتمال جهش ویروس به سویه‌های خطرناک‌تر وجود دارد.

معاون بهداشت ستاد مقابله با کرونا در استان تهران می‌گوید در بین جمعیت «مردم معمول که مشاغل آزاد دارند» رعایت‌ها کاهش یافته است.

او افزود اگر تعداد بستری‌ها در یک ماه به یکباره افزایش یابد، نظام سلامت قادر نخواهد بود با آن روبرو شود.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفته است که بیشترین موارد کاهش پروتکل‌ها در باشگاه‌های ورزشی، استخرها، تالارها و رستوران‌ها است.

XS
SM
MD
LG