لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

کرونا در ایران | مرگ ۲۱۳ بیمار در یک روز و احتمال وقوع موج ششم کرونا در هفته نخست آبان


کرونا در ایران. آرشیو
کرونا در ایران. آرشیو

کرونا در ایران طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز سه‌شنبه ۲۰ مهر، جان ۲۱۳ شهروند دیگر را گرفت. بر اساس برخی از گزارش‌ها، موج ششم کرونا هفته اول آبان ماه ایران را فرا می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، در بازه زمانی ظهر دوشنبه تا سه شنبه، ۱۳ هزار و ۳۱۹ مورد بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در ایران شناسایی شده که از این میان هزار و ۸۶۹ تن بستری شده اند.

بسیاری، از جمله تعدادی از مقامات کشور‌، معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، با وجود سرعت گرفتن واکسیناسیون در روزهای گذشته، آمار جان‌باختگان در اثر ابتلا به کووید ۱۹ در «یکی دو روز اخیر» بالا رفته و با نزدیک شدن به فصل سرما، نگرانی‌ها نسبت به فرا رسیدن موج ششم کرونا در ایران افزایش یافته است.

بر اساس آمار رسمی، اکنون در ایران از نظر خطر ابتلا به کرونا، هفت شهر همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند، ۱۰۸ شهر نارنجی، ۲۴۸ شهر زرد و وضعیت ۸۵ شهر آبی است.

بنا بر گزارش‌ها، با گذر از موج پنجم کرونا در ایران، آمار مرگ و میر روزانه کرونا در روزهای شانزدهم مهر با ۱۸۵ کشته و هفدهم مهر با ثبت ۱۷۳ مرگ به زیر ۲۰۰ تن رسیده بود، اما روز سه‌شنبه دوباره به ۲۱۳ تن افزایش یافت.

در این میان، احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا به ۴۵ درصد رسیده و نگرانی‌ها از بروز پیک ششم کرونا افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، وزیر کشور همچنین ساخت واکسن در ایران را «اثربخش» دانست و گفت که همه شاغلان در اصناف باید تا روز ۳۰ مهر واکسن بزنند تا برایشان مشکلی ایجاد نشود.

وب‌سایت الف، با استناد به افزایش ۲۰ درصدی نرخ ابتلا و ۱۳.۵ درصدی آمار بستری بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نوشت چنان‌که مقامات وزارت بهداشت پیش از این گفته بودند، «احتمال آغاز پیک ششم در هفته اول آبان» به واقعیت نزدیک شده است.

پیش‌تر، ابراهیم رئیسی در مراسم بازگشایی مدارس وعده داد ظرف چند روز ۷۰ درصد جامعه در برابر کرونا واکسینه شوند. بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت نیز از احتمال تصویب و اجرای طرح قرنطینه هوشمند خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG