لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

کرونا در ایران | نگرانی والدین در پی اعلام برگزاری حضوری امتحانات؛ ورود محموله‌های جدید واکسن آسترازنکا


سخنگوی وزارت آموزش و پرورش ایران گفته است امتحانات نیمسال اول در مدارس سراسر کشور در ماه دی‌ به صورت حضوری برگزار خواهد شد. به گفته علیرضا کمرئی، همه مدارس مجاز به فعالیت حضوری هستند و همه امتحانات هم باید حضوری برگزار شوند.

او ضمن تأکید بر این که تمامی مدارس سراسر کشور باز هستند افزود: «اگر خانواده‌ای به باز نبودن مدرسه‌ای معترض باشد می تواند از طریق آموزش و پرورش موضوع را پیگیری کند.»

همشهری در گزارشی از نگرانی والدین دانش‌آموزان در پی حضوری شدن امتحانات خبر داده است. آموزش و پرورش اعلام کرده است که هر کس تمایل ندارد می‌تواند به صورت مجازی درس‌ها را دنبال کند.

یکی از والدین به همشهری گفته است که این سیاست «دوپهلو» مسئولیت را از وزارت آموزش و پرورش سلب می‌کند. به گفته او، اگر کودکی بیمار شود می‌گویند اجباری برای شرکت در کلاس نبود و اگر درس را به صورت مجازی خوب فرا نگیرد می‌گویند در کلاس حضوری شرکت کند.

در عین حال، وزارت بهداشت ایران هنوز برنامه‌ای برای واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال ندارد. این در حالی است که بسیاری از کشورها، واکسن فایزر را به این گروه سنی تزریق کرده‌اند.

از طرفی، با این که در روزهای اخیر خبرهایی از افزایش ابتلای دانش‌آموزان و معلمان به کرونا منتشر شده است، وزارت آموزش و پرورش می‌گوید از آمار دقیق ابتلای دانش‌آموزان در ۲ ماه گذشته اطلاعی ندارد و این آمار توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

ورود دو محموله جدید آسترازنکا

معاون فنی گمرک ایران از ورود دو محموله واکسن آسترازنکا ساخت آلمان و هلند خبر داد. به این ترتیب، مجموع واکسن‌های وارداتی به ۱۵۰ میلیون و ۲ هزار و ۷۰۸ دز رسید.

بر اساس اعلامیه دفتر یونیسف در ایران، یکی از دو محموله وارد شده که شامل یک میلیون و ۸۷ هزار و ۱۰۰ دوز واکسن آسترازنکا-آکسفورد است، اهدایی کشور ایتالیا به ایران است.

در مورد واکسن‌های تولید داخل، آماری از اینکه چه میزان از هر واکسن تحویل وزارت بهداشت شده است در دست نیست.

همچنین از آنجا که وزارت بهداشت آمار تفکیکی واکسیناسیون را ارائه نمی‌دهد مشخص نیست موجودی هر واکسن چقدر است.

چندی پیش، سازمان غذا و داروی ایران اعلام کرد که به تولیدکنندگان ایرانی واکسن، ۱۳۰ میلیون یورو ارز دولتی اختصاص یافته است و وزیر بهداشت ایران، میزان تولیدات داخلی واکسن را «بیش از ۱۰۳ میلیون دز» عنوان کرد.

آمار کرونا در ۱۹ آذر

وزارت بهداشت ایران از روز ۱۸ آذر تا ۱۹ آذر، ۲ هزار و ۹۷۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را تأیید کرد.

به این ترتیب، مجموع مبتلایان کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار و ۸۴۳ نفر رسید.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۷۹ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا را به ۱۳۰ هزار و ۶۰۳ نفر رساندند.

رسانه‌های داخل ایران گزارش داده‌اند که در شبانه روز گذشته، ۱۸ استان کشور، «مرگ و میر صفر و یک داشته‌اند.»

این در حالی است که بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است.

در حالی که شمار شهرهای قرمز به صفر رسیده بود، شهرستان‌های طبس در خراسان جنوبی و بهاباد در یزد با افزایش روند بستری، به وضعیت قرمز بازگشته‌اند.

در حال حاضر، ۲ شهر در وضعیت قرمز، ۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۵۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۸۴ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG