لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

کرونا در ایران | بازگشت فعالیت سالن‌های کنسرت و سینما به حالت عادی به رغم نگرانی از ورود گونه جدید کرونا


وزارت بهداشت ایران از روز ۹ آذر تا ۱۰ آذر، ۴ هزار و ۳۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ را تأیید کرد.

به این ترتیب، مجموع مبتلایان کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۱۲۱ هزار و ۷۵۷ نفر رسید.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، ۸۲ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا را به ۱۲۹ هزار و ۹۱۲ نفر رساندند.

بسیاری از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است. 

  • ابزار نگرانی مقام وزارت بهداشت در مورد رعایت پروتکل‌ها در دبستان‌ها

معاون بهداشت وزارت بهداشت نسبت به نظارت بر اجرایی کردن پروتکل‌های ابلاغی بهداشتی برای افراد زیر ۱۲ سال در مدارس توسط وزارت آموزش و پرورش ابراز نگرانی‌ کرده است.

کمال حیدری به خبرگزاری ایسنا گفت: «اگر این موارد جدی گرفته نشود، ما به شدت نگران هستیم و این یک اشتباه بزرگ می‌شود.»

او گفت متاسفانه برخی مدارس پروتکل‌ها را رعایت نکردند که به آنها اخطار داده شد و به طور جدی از همکاران خواستیم با این موضوع برخورد کنند.

در حالی که بسیاری از کشورها، واکسن فایزر را برای واکسینه کردن کودکان زیر ۱۲ سال انتخاب کرده‌اند، ایران به دلیل ممنوعیت واکسن فایزر هنوز واکسنی برای این گروه سنی ندارد.

در عین حال، مدارس ابتدایی فعالیت حضوری خود را از سر گرفته‌اند.

  • بازگشایی‌های عجولانه با احتمال ورود گونه جدید کرونا

همچنین در پی سرعت گرفتن واکسیناسیون در ایران، بازگشایی‌ها نیز آغاز شد و این در حالی است که تنها ۵۶ درصد از کل جمعیت، دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند.

کارشناسان می‌گویند هنگام شیوع گونه مسری کرونا، پوشش کامل واکسیناسیون باید به بالای ۸۰ درصد برسد.

در حال حاضر که گونه جدید و نگران‌کننده «امیکرون» در نقاط مختلف دنیا در حال انتشار است، نگرانی‌ها بابت بازگشایی‌ها نیز افزایش یافته است.


علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز «پرهیز از بازگشایی‌های عجولانه و رفع محدودیت‌ها» را تا رسیدن به حداقل زنجیره انتقال ضروری دانسته است.

از طرفی، رئیس سازمان سینمایی گفته است که با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت موافقت شد فعالیت سالن های سینما به حالت عادی برگردد.

محمد خزاعی گفت تمامی سالن‌های سینما با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی می‌توانند از ظرفیت خود برای بلیت فروشی استفاده کنند.در حال حاضر سینماها با ظرفیت ۵۰ درصد فعال هستند.

در عین حال، افزایش سفر ایرانی‌ها به کشورهای همسایه برای شرکت در کنسرت‌، تصمیم برای بازگرداندن ظرفیت سالن‌های کنسرت به دوران پیش از کرونا را تسریع کرد.

سرپرست معاونت امور هنری از بازگشت ظرفیت‌ سالن‌های کنسرت به حالت عادی خبر داده است.محمود شالویی گفت مجوزهایی که صادر می‌شود هم بر همین مبنا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG