لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

افزایش شهر‌های زرد کرونایی؛ مدارس از ابتدای مهر حضوری می‌شوند


همزمان با افزایش تعداد شهر‌های زرد کرونایی، وزیر آموزش و پرورش روز شنبه بر حضوری شدن مدارس ایران از دوم مهر ماه تاکید کرد.

تاکید وزیر آموزش و پرورش بر حضوری بودن مدارس درحالی صورت می‌گیرد که بنا بر تازه‌ترین گزارش وزارت بهداشت در روز شنبه ۱۲ شهریور، در نقشه رنگ‌بندی شهرهای کرونایی ایران، تعداد شهر‌های با وضعیت زرد از ۲۰۷ به ۳۰۲ رسیده است. این مرکز همچنین اعلام کرده تعداد شهر‌ها با وضعیت قرمز ۸ شهر و تعداد شهر‌های با وضعیت نارنجی ۱۱۶ شهر است.

با وجود اعلام افزایش شهر‌های زرد کرونایی در ایران که نشان از «نسبتا پر خطر» بودن منطقه است، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش ایران بدون هیچ توضیحی درباره تدابیر در نظر گرفته شده آموزش و پرورش در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس، روز شنبه تاکید کرد مدارس کشور از دوم مهر بازگشایی می‌شوند و همه دانش‌آموزان در تمام مقاطع باید به مدرسه بروند.

نوری فقط به این نکته اشاره کرد که فعالیت شبکه آموزشی دانش‌آموزان (شاد)، که در ایام کرونا به صورت غیرحضوری مکمل آموزش بود، قرار نیست متوقف شود.

فرستادن زائران به مراسم پیاده‌روی اربعین در عراق و همچنین حضوری کردن مدارس برای دانش‌آموزان در تمام مقاطع تحصیلی بدون درنظر شرایط کرونایی از مواردی است که منتقدان معتقد هستند حکومت جمهوری اسلامی از عادی‌سازی جامعه برای سرپوش گذاشتن بر روی ناتوانی مهارت کرونا استفاده می‌کننند.

ئالان توفیقی، پزشک و تحلیلگر مسائل ایران پیشتر در گفتگو با صدای آمریکا گفته است بخشی از رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و عدم استفاده از ماسک و همچنین برگزاری مراسم مذهبی «عامدانه» و از سیاست‌های خاص حکومت در جهت تبلیغات و به منظور نشان دادن عملکرد مثبت وزارت بهداشت است.

مسعود یونسیان، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با اشاره به مراسم ماه محرم و پیاده‌روی اربعین و با تأکید بر روند رو به افزایش زیرسویه «بی‌اِی‌۵»‌امیکرون هشدار داده که اگر «اقدامات عاجل» نکنیم، «شرایط موج هفتم با شش موج قبلی متفاوت خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG