لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۱

حقوق شهروندی | اجرای مخفیانه حکم اعدام چهار زندانی در زندان عادل‌آباد شیراز


اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق‌بشری و رسانه‌های داخل ایران حاکی از اجرای مخفیانه حکم اعدام چهار زندانی در زندان مرکزی شیراز، صدور حکم قصاص چشم برای یک متهم،‌ وخامت حال پدر بابک خرمدین پس از ابتلا به کرونا در زندان، و افزایش آسیب‌های روانی-اجتماعی در ایران است.

  • اعدام مخفیانه چهار زندانی در شیراز

سازمان حقوق بشر ایران از اجرای مخفیانه حکم اعدام چهار زندانی در زندان عادل‌آباد شیراز خبر داد.

این نهاد حقوق بشری روز یکشنبه ۱۸ مهر ماه، همزمان با «روز جهانی مبارزه با اعدام» با انتشار این خبر هویت این افراد را میثم عاطفی‌فرد، هادی رازی،‌ رسول اکرمی، و امید کشتکار اعلام کرد و نوشت، حکم اعدام این افراد که به اتهام «قتل عمد» به قصاص محکوم شده بودند طی روزهای گذشته در زندان مرکزی شیراز به مرحله اجرا گذاشته شده است.

به گزارش این سازمان، حکم اعدام میثم عاطفی‌فرد و هادی رازی، اهل کازرون در تاریخ ۱۷ شهریور ماه، و حکم اعدام رسول اکرمی و امید کشتکار به ترتیب در روزهای سه‌شنبه ۳۰ و چهارشنبه ۳۱ شهریور ماه «مخفیانه» به اجرا گذاشته شده است.

  • صدور حکم قصاص چشم در ایران

برخی رسانه‌های ایران از صدور حکم «قصاص چشم» یک متهم توسط دادگاه کیفری استان تهران خبر داده‌اند.

روزنامه ایران روز شنبه با انتشار این خبر اعلام کرد، قضات شعبه ۱۰ دادگاه کیفری استان تهران این حکم را برای مردی که خرداد ماه سال ۱۳۹۷ در جریان یک درگیری، یکی از چشم‌های همسایه ۴۰ ساله خود را با ضربه چاقو نابینا کرده بود، با توجه به مدارک موجود در پرونده و نظریه پزشکی قانونی صادر کرده‌اند.

بر اساس اطلاعات موجود این اولین‌بار نیست که حکم قصاص چشم در ایران صادر می‌شود، اسفند ۱۳۹۳ نیز سازمان عفو بین‌الملل از اجرای مجازات کور کردن عمدی مردی که متهم به اسیدپاشی بود در زندان رجایی شهر کرج خبر داد و با انتشار بیانیه‌ای اجرای این حکم را «نمونه‌ای هولناک» از مجازات‌هایی دانست که سیستم قضایی ایران، بی‌اعتنا به حقوق بنیادی حقوق بشر اعمال می‌کند.

  • پدر بابک خرمدین در زندان به کرونا مبتلا شد

بنا بر اخبار منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران، پدر بابک خرمدین که به دلیل قتل فرزندان و داماد خود در زندان به‌سر می برد به کرونا مبتلا شده است.

وبسایت خبری «رکنا» روز یکشنبه ۱۸ مهر ماه با اعلام این خبر نوشت اکبر خرمدین، که از چند ماه پیش به جرم کشتن دو فرزند خود و نیز دامادش در زندان به‌سر می‌برد، بعد از ابتلا به ویروس کرونا در زندان رجایی‌شهر کرج، به دلیل وخامت حال هفته گذشته به بیمارستان رجایی کرج منتقل و تحت معالجه و درمان قرار دارد.

اکبر خرمدین اردیبهشت ماه سال جاری در ابتدا، پس از قتل فرزند خود بابک خرمدین، که یک کارگردان جوان ایرانی بود، به همراه همسرش بازداشت و سپس به قتل و مثله کردن داماد خود، فریبرز، در سال ۱۳۹۰ و همچنین دخترش، آرزو خرمدین، در سال ۱۳۹۷ اعتراف کرد.

  • افزایش آسیب‌های روانی- اجتماعی در ایران

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران در گفتگو با برخی رسانه‌ها از نرخ بالای آسیب‌های روانی-اجتماعی خبر داد و از هیات دولت خواست در شرایط شیوع ویروس کووید ۱۹، بیمه‌های پایه برای «خدمات روانشناسی و مشاوره» وضع کنند تا مردم بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران، در همین رابطه به ایسنا گفت، نرخ درگیری مردم با برخی شاخص‌ها مثل افسردگی، تنهایی، انزواطلبی، و وسواس نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده و نرخ آسیب‌های روانی-اجتماعی در ایران به مرز بحران رسیده‌ است.

حاتمی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران افزود: «مردم از نظر روانی شرایط خوبی ندارند و سلامت روان افراد جامعه خصوصا افرادی که از نظر اقتصادی و جسمی با مشکل مواجه شده‌اند، چندان مناسب نیست‌.»

XS
SM
MD
LG