لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۵

مستشار پیشین دیوان عالی ایران: اجرا نشدن اصل ۲۷ قانون اساسی برای جامعه «زیان‌» دارد


اعتراضات آب در اصفهان (۲۸ آبان ۱۴۰۰)
اعتراضات آب در اصفهان (۲۸ آبان ۱۴۰۰)

مستشار پیشین دیوان عالی کشور می‌گوید اصل ۲۷ قانون اساسی «ابرقانون» است و اگر اجرا نشود و یا با تفسیر و بد اجرا شود، جامعه زیان می‌بیند.

این اظهارات هم‌زمان با اعتراضات سراسری معلمان ایران در روز جمعه ۲۲ آذر انتشار یافته است. بنا بر گزارش‌ها، نیروهای امنیتی به تجمع فرهنگیان در مقابل مجلس شورای اسلامی حمله کرده‌اند.

همچنین، در روزهای گذشته اعتراضات مسالمت‌آمیز کشاورزان و مردم اصفهان نسبت به بی‌آبی، با سرکوب شدید مقامات روبه‌رو شد، به طوری که برخی شهروندان که تعدادی از آنها کودک و سالمند بودند، با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای نیروهای حکومتی به‌شدت آسیب دیدند و برخی از آنها بینایی خود را از دست دادند.

محمدحسین ساکت، مستشار پیشین دیوان عالی کشور و وکیل دادگستری، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا با اشاره به اصل ۲۷ در بخش حقوق ملت در قانون اساسی، گفته است: «این اصل اجرا نمی‌شود و یا زمانی که قرار است اجرا شود، با مشکلاتی مواجه می‌شود که معمولا از خیر آن می‌گذرند.»

او با تأکید بر عدم رعایت این قانون، توضیح داده است: «مردم مجبور می‌شوند به صورت خودجوش یا با برنامه‌ریزی در یک گوشه‌ای جمع شوند. وقتی در یک گوشه تجمع می‌کنند، با ممانعت نیروهای امنیتی و انتظامی مواجه می‌شوند.»

اصل بیست و هفتم در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده است که «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها بدون حمل سلاح به شرط آن که مخل مبانی اسلام نباشد، آزاد است.»

XS
SM
MD
LG