لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۰

نتانیاهو: ایران شش تا هفت ماه با توان تولید بمب اتمی فاصله دارد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه هشدار داد که ایران ظرف شش تا هفت ماه آینده به توان تولید سلاح هسته ای دست خواهد یافت. وی بار دیگر بر فوریت درخواست خود از رئیس جمهوری آمریکا به منظور تعیین «خط قرمز» برای تهران تاکید کرد؛ مسأله ای که ممکن است بزرگترین شکاف میان آمریکا با اسرائیل در چند دهه اخیر را عمیق تر کند.

آقای نتانیاهو در مصاحبه ای تلویزیونی که در برنامه «دیدار با رسانه ها» از شبکه آمریکایی ان بی سی پخش شد گفت دولت ایران تا پیش از نیمه سال آینده میلادی، بیش از ۹۰ درصد اورانیوم غنی شده برای تولید بمب اتمی را در اختیار خواهد داشت.

وی اصرار کرد ایالات متحده باید «پیش از آن که فرصت از دست برود، جمهوری اسلامی را از عبور از خط قرمز باز دارد»؛ و در غیر این صورت با اقدام نظامی رو به رو خواهد شد. باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، تا کنون از این کار خودداری کرده است.

آقای نتانیاهو افزود: آمریکا باید خط قرمز را همین الآن و پیش از آن که دیر شود، در برابر دولت تهران قرار دهد. چون این اقدام از سوی آمریکا می تواند ضرورت حمله به محوطه های اتمی ایران را کاهش دهد.

روز یکشنبه، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، در یک کنفرانس خبری به موضوع حمله احتمالی اسرائيل به تاسيسات هسته ای ايران اشاره کرد و گفت که «اسرائيل به آخر خطر رسيده است» و اين کشور نمی تواند آمريکا را برای حمله به ايران همراه کند، چرا که به گفته وی، «آمريکا آسيب پذيری بالايی دارد و پايگاه های آن در تيررس توان موشکی سپاه است.»

وی احتمال حمله پيشدستانه ايران به اسرائيل را رد کرد.
XS
SM
MD
LG